ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Biotechnologia a ochrona środowiska - debata KNBiotech

W trosce o przepływ informacji oraz świadomość obywateli i konsumentów w kwestii genetycznie zmodyfikowanych organizmów pragniemy zaproponować Państwu wzięcie udziału w krótkiej debacie dotyczącej biotechnologii a ochrony środowiska, którą przeprowadzimy na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w dniu 21 stycznia 2007 w godzinach 13-15 w budynku 23 w aulach 1 i 2.

Pragniemy zapewnić obu stronom możliwość jednakowych, równych szans wypowiedzenia swych racji starając się jednocześnie o stworzenie atmosfery pełnej kultury i wspólnego zrozumienia dla odmiennych poglądów.

Biotechnologia a ochrona środowiskaPonadto biorąc pod uwagę sytuację polityczną i społeczne nastawienie obywateli odnośnie genetycznie zmodyfikowanych organizmów (GMO) pragnę zachęcić Państwa do poświęcania czasu i uwagi bliższemu zgłębianiu problemu, ważnego zarówno z punktu gospodarczego, jak i politycznego naszego kraju. Jako organizacja studencka pragniemy również zwrócić Państwa uwagę nie tylko na restrykcyjność przepisów polskich i niezgodności ich z wymaganiami Unii Europejskiej, ale również na niepokojący spadek tolerancji i akceptacji badań naukowych nad GMO. W konsekwencji czego może dojść nie tylko do spowolnienia lecz wręcz uniemożliwienia rozwoju tej dziedziny nauki, blokując jednocześnie odkrycia nowych innowacyjnych farmaceutyków, technologii, metod ochrony środowiska, leczenia itp. Już teraz postępowanie naszego rządu zmusza młode wykształcone pokolenie (świetną kadrę naukową) do opuszczenia terytorium RP w poszukiwaniu pracy. W tym celu pragnę poinformować Państwa, iż KNBiotech SGGW (Koło Naukowe Biotechnologów przy Międzywydziałowym Studium Biotechnologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego) organizuje debatę na temat biotechnologii a ochrony środowiska.

Zachęcam do zainteresowania się tym, gdyż problematyka GMO nie dotyczy jedynie pojedynczych osób ze świata nauki czy ochrony środowiska ale dotyczy każdego obywatela i konsumenta RP. Pragnę również zwrócić uwagę Państwa, iż przygotowywana jest nowa ustawa tycząca się genetycznie zmodyfikowanych organizmów.

Katarzyna Zientara
Wiceprezes Koło Naukowe Biotechnologów KNBiotech SGGW

SGGW, 21 stycznia 2007, godz. 13-15 w budynku 23 w aulach 1 i 2.
Wstęp jest wolny.