ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Biotechnologia w Polsce - Przewodnik BioCon Valley

Biotechnologia w PolsceNowy biotechnologiczny atlas Polski pomoże badaczom i przedsiębiorstwom w całej Europie znaleźć partnerów w Polsce. Atlas, który został wykonany przez niemiecką sieć biotechnologiczną BioCon Valley, stanowi przegląd polskiego sektora biotechnologicznego, jak również zawiera charakterystyki 109 przedsiębiorstw zajmujących się naukami przyrodniczymi oraz 43 ośrodków badawczych w całym kraju.

Przewodnik "Life Sciences and Biotechnology in Poland. Research, Industry and Transnational collaboration." został wydany przez BioCon Valley, członka sieci ScanBalt.

"Wymiar międzynarodowy jest podstawowym wymogiem dla przedsiębiorstw działających w sektorze biotechnologii i nauk przyrodniczych, by mogły osiągnąć i utrzymać konkurencyjność" - powiedział dr Heinrich Cuypers z BioCon Valley. "Widzimy znaczne możliwości na rynku polskim. Mamy nadzieję, że przy pomocy atlasu sektora ułatwimy współpracę naszym przedsiębiorstwom."

Jak wynika z atlasu, główne atuty polskiego sektora biotechnologicznego występują w dziedzinach badań i rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem medycyny, farmacji, hodowli roślin i zwierząt oraz biotechnologii środowiskowej. Polska ma również silny system szkolnictwa, posiadając 21 uniwersytetów oferujących możliwość studiowania biotechnologii i dyscyplin pokrewnych. Prawodawstwo polskie, w szczególności "ustawa o genach", jest również korzystne dla badań biotechnologicznych. Jednakże postęp w tej dziedzinie jest utrudniony ze względu na ograniczone nakłady i brak specjalnej infrastruktury do badań biotechnologicznych, w postaci parków naukowych i inkubatorów.

W przewodniku zamieszczona jest m.in. lista firm działających w polskiej branży biotechnologicznej. Przewodnik w formacie PDF: pdf pobierz (434kb)

Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.scanbalt.org

Źródło: Cordis

Komentarze

MADZIOR | 2006-08-18 00:00:00
Wszystko ładnie, pięknie, ale jakoś o pracę w Polsce,nawet w dużych miastach trudno. Poza Łodzią i Warszawą właściwie pustynia biotechnologiczna. Może ktoś mi wskaże jak można po tym kierunku wstrzelić się w swój wyuczony, trudny zawód, np. we Wrocławiu. Czekam na propozycje.

Magda | 2006-09-28 00:00:00
Ja również chciałbym się dowiedzieć gdzie można znaleźć prace w okolicach Wrocławia. Jestem już dwa lata po studiach i do tej pory nie tarafiłam nawet na jedno ogłszenie z tej branży.

Anka | 2007-06-26 00:00:00
A ja szukam w Olsztynie. Ma podobno coś powstać, ale kiedy to nie wiem??? Na pewno za 30 lat jak będę szła na emeryturę :(

gosia | 2007-07-01 00:00:00
A taki Śląsk, Katowice jakoś też niewiele ośrodków znalazło sie na liście ;( Może mamy tu dość dużo jednostek naukowych ale gdzie znaleźć przyszłą prace? W przyszłym roku kończę biotechnologię na ŚAM i nie za bardzo uśmiecha mi się praca na uczelni.

Kasia | 2008-06-13 21:59:06
Biotechnolog to może i jest zawód przyszłości, ale na razie dość odległej...