ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Bioton przejmie singapurski SciGen

To pierwsza inwestycja zagraniczna polskiej spółki biotechnologicznej. Bioton dokupił w 18,6 proc. akcji spółki SciGen Ltd. w Singapurze. Obecnie ma już 45,2 proc. akcji SciGenu i jest jego większościowym akcjonariuszem. Teraz zgodnie z singapurskim prawem ma ogłosić wezwanie na pozostałe akcje.

- De facto już mamy kontrolę nad spółką, ale zakładamy, że po wezwaniu nasz pakiet urośnie do ponad 50 proc. - mówi Adam Wilczęga, prezes Biotonu.

Polski gigant biotechnologiczny ma zapłacić gotówką (ok. 3,8 mln zł) oraz własnymi akcjami (ok. 2,05 mln papierów). Jak podkreśla w swoim komunikacie, gotówka zostanie zapłacona dopiero po zakończeniu wezwania, po którym uzyska ona kontrolę w kapitale SciGen. Sprzedawcą akcji singapurskiej spółki jest Scitech Genetics Pte. "Bioton poprzez nabycie udziałów spółki SciGen znacząco zwiększy wpływ na sprzedaż insuliny na rynkach Azji oraz szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B na rynku światowym" - czytamy w komunikacie polskiej firmy.

- Spółka SciGen ma licencje dystrybucyjne na insulinę i szczepionkę na zapalenie wątroby typu B w krajach Azji Południowo-Wschodniej, w tym w Chinach. Dzięki tej transakcji istotnie skracamy sobie dostęp do rynku azjatyckiego - powiedział nam Wiesław Walendziak, wiceprezes Prokom Investments, który wraz z Adamem Wilczęgą, Ryszardem Krauzem (szef rady nadzorczej spółki) oraz Pawłem Gricukiem (doradca Prokomu Investments) negocjował umowę w Singapurze. - To pierwszy krok Biotonu poza granicami Polski, ale nie ostatni. Równolegle przygotowujemy kolejne dwa - jeden w Rosji, o którym poinformujemy w ciągu kilkunastu dni. A o drugim na razie nie mogę powiedzieć.

Przychody SciGen Ltd. w ubiegłym roku wyniosły ok. 12,5 mln zł (6,48 mln dol. singapurskich), ale spółka na razie nie jest rentowna. Jej strata netto sięgnęła 8,31 mln zł (4,31 mln dol. singapurskich). SciGen produkuje m.in. insulinę, hormon wzrostu oraz szczepionkę na wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Bioton S.A. jest polską firmą biotechnologiczną, wytwarzającą leki, wśród nich rekombinowaną insulinę ludzką i jej formy farmaceutyczne, preparaty z grupy antybiotyków cefalosporynowych, aminoglikozydowych oraz makrolidowych.
Firma powstała 24 sierpnia 1989 roku w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a w spółkę akcyjną została przekształcona 2 sierpnia 2004 roku. Od 16 marca 2005 r. akcje Bioton S.A. są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Firma ściśle współpracuje z Instytutem Biotechnologii i Antybiotyków oraz Bioton Trade Sp. z o.o. (z tym ostatnim Bioton S.A. jako podmiot dominujący tworzy Grupę Bioton).

Źródło: Gazeta.pl, Bioton

Komentarze

ToFman | 2005-10-18 00:00:00
I tak trzymać!! Polsce potrzeba jest jak najwięcej tego typu firm. Jak widać Polak potrafi:)

Michał | 2006-06-23 00:00:00
Co to jest split na biotonie 1:5 – otóż po dzisiejszym zamknięciu zostanie pomniejszony kurs w poniedziałek pięciokrotnie, a jednocześnie pięciokrotnie zwiększony stan posiadania w sztukach Twoich akcji biotonu na Twoim rachunku- czyli nic nie tracisz proste. Teraz uważaj z dniem 30 czerwca ogłoszone zostanie prawo poboru i do twojego rachunku zostanie dopisane tyle praw poboru ile posiadasz w sztukach akcji po Splicie. Czyli przykład przed Splitem miałeś 100 akcji po 25 zł po Splicie masz 500 akcji po 5 zł a w dniu prawa poboru dopisze Ci się jeszcze 500 praw poboru które będą notowane osobno. (Czyli osobno bioton normalne akcje po Splicie i osobno bioton prawa poboru.) I teraz masz wybór możesz sprzedać dowolną liczbę Swoich praw poboru ale uwaga nie będziesz miał możliwości zapisanie się na akcje nowej emisji które to zapisy nastąpią po upływie ogłoszonego okresu prawa poboru, czyli zostaniesz przy Swoich 500 akcjach po Splicie natomiast zatrzymując 500 lub dowolną ilość praw poboru będziesz mógł zapisać się na tyle samo akcji nowej emisji po kwocie dla Ciebie korzystnej oraz musisz wiedzieć że za jedna zapisaną akcję otrzymasz więcej niż jedn.akcję nowej emisji,z dzisiejszego ustalenia wynika że będzie to 1.8 czyli prawie dwie akcje za na które musisz mieć pokrycie na rachunku. Znając teraz zdecyduj sam czy sprzedajesz prawa poboru i zostajesz przy swoich 500 akcjach czy zatrzymujesz je aby zapisać się i dokupić akcje nowej emisji która tylko dla posiadaczy praw poboru będzie dostępna po ustalonej bardzo atrakcyjnej cenie w ilości przynajmniej 1.8 akcji za jedną zapisaną.(przykład zapisy po 1 zł odbiór po 1.80 zł) pozbywając się wcześniej praw poboru będziesz miał na rachunku ich wartość ale nie zapiszesz się i nie dokupisz po tej właśnie cenie nowej emisji Wszystko jasne więc decyduj SamPamiętaj na Splicie posiadając akcje nic nie tracisz wszystko będzie zależeć od notowań po nowej cenie, a z mojego punktu widzenia możesz być o to najzupełniej spokojny, gdyż posiadasz jedną z niewielu najbardziej prężnie rozwijających się Spółek w Polsce i na świecie