ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Brokuły na raka

Brokuły zawierają jeden ze znanych flawonoidów – sulforafan, substancję chemiczną o właściwościach przeciwnowotworowych. Niestety pomimo korzystnych właściwości brokułów, połowa ludności nie jest w stanie z nich korzystać.

Jak twierdzi Richard Mithen gen GSTM1 umożliwia czerpanie korzyści z jedzenia tego warzywa. Gen ten zlokalizowany jest na chromosomie pierwszym (1p13.3). Połowa populacji nie posiada jednak tego genu.
W wyniku jego braku, sulforafan jest po około dwóch godzinach wypłukiwany z organizmu (wydalany z moczem), i nie może dłużej spełniać korzystnych właściwości.

Brokuły sulforafanObecnie naukowcy pracują nad uzyskaniem super wersji brokułów tzw. "super brokułów", która zwierałaby ponad 3 razy więcej ochronnych komponentów niż zwykłe brokuły. Takie "super brokuły" miałyby powstać w ciągu 3 lat.
Jak wykazały badania jedzenie dużych ilości brokułów, lub spożywanie "super brokułów" może dać takie same efekty, jak u osób z genem GSTM1.
Spożywanie dużych ilości brokułów ma korzystne właściwości nie tylko z uwagi na sulforafan, ale także na dużą zawartość w nich witamin i minerałów.
Sulforafan znajduje się także w innych warzywach (kapusta, kalafior, brukselka).

W badaniach prowadzonych przez profesora Mithen’a brało udział 16 osób (z genem GSTM1 i bez tego genu). Z badań wynika, że u osób bez genu GSTM1 zawartość wydalanego z moczem sulforafanu była dużo wyższa, niż u osób posiadających ten gen. Niestety liczba przebadanych osób była zbyt niska, aby pozwolić na wyciągnięcie ostatecznych wniosków.
Od dawna jednak wiadomo, iż odpowiednia dieta ma bardzo duży wpływ na powstawanie nowotworów, szczególnie układu pokarmowego. Naukowo dowiedziono, że dieta bogata w warzywa i owoce pozwala zminimalizować ryzyko powstania nowotworu.

Istnieje wiele flawonoidów o działaniu przeciwnowotworowym. Oprócz wspomnianego sulforafanu, znane są także inne o podobnych właściwościach: kwas p-kumarowy, likopen, kwas chloragenowy (pomidory), kwas elagowy (truskawki, winogrona), izotiocyjanian fenetylowy (kapusta), genisteina (soja), beta-karoten (marchew).

Źródło: BBC News

Komentarze

Piotr | 2006-03-23 00:00:00
Może za 20-30 lat przypadki śmiertelne chorych na raka zmaleją,... może. Na razie mówimy o odkryciach i zamiast plany te wprowadzać w życie czekamy na kolejne zgony mieszkańców globu. Codziennie choć jedna osoba na świecie umiera właśnie na raka. Zaczniemy coś robić, czy będziemy tylko paplać, aż na lekarstwa będzie za późno? Należy wiedzieć, że jeśli już się uczymy, jesteśmy na danym kierunku lub się na niego wybieramy, powinniśmy móc tą wiedzę wykorzystać w celu zminimalizowania strat z powodu chorób, więc dlaczego nie mielibyśmy umrzeć ze starości i wydłużyć swojego życia nawet do magicznych 120lat? Nie zastanawiajmy się dłużej, trzeba działać i nie walczyć między sobą, bo to nie drugi człowiek stanowi realne zagrożenie, lecz jego niewiedza.

mieczyslwaf.www.@TLEN.pl. | 2006-05-19 00:00:00
Witam serdecznie!Wlasnie jestem po zabiegu oszczedzajacym prawej nerki.Lewa nerke usunieto mi 4lata temu(guz zlosliwy).Moje zycie stalo sie jakies taki e jnne.Niby jeszcze zyje,a jednak gdzes tam daleko wewnatz wyraznie czuje pustke.Czasami tak sobie mysle,czy to czasem nie jest uczucie(zartobliwie przytaczane przez wielu ludzi -byc juz jedna noga w grobie.Mam dopiero 50lat i umierac jakos bym jeszcze niechcial,dlatego corka nauczyla mnie troszke obslugiwac internet i zaczolem penetracje.Choc nie bardzio wierze w jakies sposoby na pokonanie raka,niemniej jednak stosuje sie do zalecen i porad kture moga pomoc w wykluczeniu ewentualnym nawrotom .Przed zabiegiem oszczedzajacym,stosowalem pare zalecen i porad znalezionych tu w internecie.Nic mnie to prawie nie kosztowalo,a efekt byl taki,ze po zabiegu (2mies.czekalem na zabieg)okazalo sie ze guz zmniejszyl sie o 1cm.niz to wczesniej okreslaly badania,PRZYPADEK?!Od dzis do swojej dziennej diety dolacze rowniez brokuly.Pragnabym wiecej znalezdz artykulow na podobne tematy.Moze ktos do mnie napisze.Ktos kto znajduje sie w podobnej sytuacji.Pozdrawiam serdecznie.Moj adres:mieczyslawf@tlen.pl

Tita | 2006-09-12 00:00:00
Brokuły są zdrowe i nadają się nie tylko do jedzenia. Mój chłopak to Brokuła......

pr0zac | 2007-01-24 00:00:00
Widziałem programik o brokułach na Discovery Chanel i właśnie tam też zachwalali że brokuły miały właściwości przeciwnowotworowe a dokładniej właśnie sulforafan którego jest najwięcej w kiełkach dwu i trzy dniowch czy jakoś tak ale na pewno w kiełkach brokuł jest najwięcej sulforafanu. Pozdrawiam i Życzę ZDRÓWKA

kicia | 2007-02-27 00:00:00
ktos mi ostatnio powiedzial ze brokuly powoduja nowotwor.. nie moglam w to uwierzyc wiec szukalam czegos o tym warzywie na internecie.. widze ze albo ta osoba sie pomylila albo ja zle zrozumialam.. no coz ide na obiad:) oczywiscie na brokuly.. pozdrawiam

aga 30 lat | 2007-05-15 00:00:00
kilka dni temu powiedziano mi że mam raka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
podobno trzy dniowe kiełki brokuł są super, sulforafan eliminuje z organizmu komórki do nas nie pasujące

Elis | 2007-11-15 00:00:00
prosiłabym o tekst źródłowy do tego artylułu - chętnie bym sie z nim zapoznała, a także o odpowiedź na pytanie "Czy sulforafan to flawonoid a nie przypadkiem glukozynolan alifatyczny?"

marcin_idk | 2007-12-11 00:00:00
mam pytanie czy mozna kupic gotowe kileki i jesli tak to gdzie

edyciocha | 2008-02-28 14:49:53
kocham brokuły sa po prostu pyszne :-) nie wiem dlaczego wielu ludzim one nie smakuja nie wiedza co traca, a tak wiele mozna zyskac korzysci dzieki nim

ala | 2008-04-07 12:10:39
Od kiedy sulforafan zaliczamy do flawonoidów, jest to pochodna glukozynolanu. Czy coś zmieniło się w nomenkluaturze chemicznej?

Adam | 2008-06-25 20:20:13
Nowa Germańska Medycyna wyjaśnia cały temat, szukajcie w sieci. Natomiast szkolna medycyna tylko zabija!

mamusia | 2008-07-09 19:20:27
BARDZO się cieszę ,że jest wynaleziony tak cenny ,naturalny lek który mogę wprowadzić do jadłospisu profilaktycznie dla trzech osób w mojej rodzinie które chorują na ciężką chorobę a są dla mnie całym światem.Wielkie jest też to że nie pozostawia żadnych skutków ubocznych.

bolo | 2008-10-22 18:50:09
a ja po prostu kocham brokuły... gdyby nawet miały właściwości wręcz odwrotne, nie wiem, czy udałoby mi się powstrzymać przed pożeraniem zastraszających porcji owego rarytasu :P

adke | 2008-10-27 22:52:11
Problem w tym, że bioflawonoidy są wrażliwe na temperaturę (pow. 50stC i pon. 0stC) i w celu zachowania przeciwnowotworowych wlasciwosci brokul należy spożywac je na surowo.
Oddzielne zagadnienie to warunki uprawy, z której pochodzi warzywko mające niebagatelny wpływ na ilość biodostępnych substancji w nim zawartych.
I jeszcze słówko o likopenie występującym w pomidorach. Ta substancja aktywuje się pod wpływem wysokiej temperatury, więc pomidory warto sparzyć przed skonsumowaniem, ale broń Boże nie wolno wyrzucać skórek - w nich jest największe stężenie likopenu, dotyczy to zresztą niemal wszystkich najcenniejszych fitozwiązków i roślin, w których występują.

poprawka | 2010-01-15 19:51:44
Rany, co za bzdury!!! Sulforafan to produkt degradacji glukozinolanu - glukorafaniny. Glukorafanina jest tioglikozydem a nie związkiem flawonowym!!!
Sulforafanina (taka jest prawidłowa nazwa w j. polskim) jest izotiocyjananem 4-(metylosulfinylo)butanu.
Pozdrawiam

me | 2010-11-05 11:09:54
szkoda tylko, że nie podają w artykule, iż tak jak w kiełkach brokuła ilość sulfofranu jest raczej stała, tak w przypadku dorosłego warzywa jego ilość jest zależna od wielu czynników i może być 20 - 50 x mniejsza niż w kiełkach a nawet może nie być jej wcale. zatem nie tyle po brokuła sięgajmy co po jego kiełki ;)
http://www.kielki.net/Brokul-nasiona-na-kielki-100-gram/

mela | 2010-11-21 01:29:08
do poprawkii w tym wszystkim właśnie o ten izotiocyjanan chodzi....

betis73 | 2011-04-17 17:16:24
Dziennie pije sok wlasnej roboty.Szpinak,grapefruit ...marcheweczka no i oczywiscie brokulki.Wszystko razem polaczone nadaje niesamowity smak!Polecam ten sok wszystkim!

synburzy@op.pl | 2011-12-25 20:31:38
ja juz dzis 3 szkalnke soków z brokóła pije. najciekawsze jest to ze gdy ma sie wyciskarke te soki moga byc za friko ,przy odrobine checi.
ja zabieram swierze liscie z brokół od straganiarzy na targu i wyciskam z nich soczek.
moja zona ma raka i nie korzysta z metod ogólnie przyjetych ale pije własnie fuul soków.
sam tez korzystam i pije i hektolitry. pozdrawiam

Benbenek | 2012-04-18 16:35:01
Jeszcze są kiełki z brokułów :{)

Ayush | 2012-07-16 11:50:10
ja też słyszałem ze brokuły warto jesc bo podobno sa antyrakowe.....
ale na pewno nie wyleczą :)
sposob przyrządzania bardzo prosty http://www.tipy.pl/artykul_1501,jak-gotowac-brokuly.html
pozdrawiam

sebastian | 2012-09-22 11:04:50
No i co z tego ,że brokuły są zdrowe i działają zapobiegawczo skoro Główny Inspektor wystraszył się ich i uznał ,że są niebezpieczne , więc wycofał ze sprzedaży krajowej suplement o nazwie - Sulforafan wyciąg z kiełek brokuła w kapsułkach !

sebastian | 2012-09-22 11:21:19
No i co z tego ,że brokuły są zdrowe i działają zapobiegawczo skoro Główny Inspektor wystraszył się ich i uznał ,że są niebezpieczne , więc wycofał ze sprzedaży krajowej suplement o nazwie - Sulforafan wyciąg z kiełek brokuła w kapsułkach !Widocznie jest grupa decydentów i silne lobby dużych koncernów farmaceutycznych które podają rewelacje i dbają aby ilość wypisywanych recept refundowanych na leki nie zmalała .I dlatego inicjatywa dyskryminująca i negatywna jest skierowana przeciwko preparatom i suplementom naturalnym które kupujemy za własne pieniądze .Stosowanie produktów naturalnych ,witamin ,ziół jest też niemile widziane gdyż może spaść konsumpcja leków chemicznych a medycyna naturalna i zaangażowanie osób produktami naturalnymi i bardziej bezpiecznymi jest solą w oku decydentów .