ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Czy GMO to zło? - Ty zdecyduj

Wykład *Czy GMO to zło? - Ty zdecyduj* z cyklu „Konfrontacje Studenckie” organizowany przez Stowarzyszenie Studentów Nauk Przyrodniczych w Lublinie poświęcony GMO oraz żywności transgenicznej odbędzie się 15 kwietnia 2008 w Lublinie.

W ramach wykładu przedstawione zostaną wyniki ankiety przeprowadzonej wśród lublinian, na temat świadomości społeczeństwa o GMO. Z punktu widzenia genetyki referat wygłosi dr inż. Magdalena Gryzińska, a kwestię genetycznych modyfikacji żywności przedstawi prof. dr hab. Eugeniusz Grela. Po wykładzie organizatorzy przewidzieli dyskusje otwartą.

Wykład odbędzie się 15 kwietnia 2008 o godzinie 11.00 w Sali Konferencyjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (dawna AR). Wstęp wolny.

Szczegóły na stronie: http://ssnp.ovh.org

---
Serwis Biotechnolog.pl sprawuje patronat medialny nad wykładem Czy GMO to zło? - Ty zdecyduj.

Komentarze

Q | 2008-04-09 23:35:31
Pytanie-tematyka jest pozbawione sensu. Czy zamiast grać ciągle na emocjach tłumu nie można jednoznacznie powiedzieć, że inżynieria genetyczna nie moża być zła lub dobra sama w sobie? Można ją zastosować do tworzenia kolejnej broni biologicznej, można zmniejszyć zużycie pestycydów w rolnictwie.

Najpoważniejsze zarzuty kontra GMO nie tyczą się wcale inżynierii genetycznej czy samych organizmów, a polityki patentów. O tych niestety nie będzie się mówiło w ramach wyżej opisanej akcji.

Matti | 2008-04-10 14:25:51
Narzucanie komuś swojego zdania to zła droga, wykład zostanie w ten sposób zaprezentowany żeby każdy mógł osobiście wyrobić sobie zdanie i nie wykluczone, że wiele osób dojdzie do wniosku, że GMO to głownie polityka i kasa. Po wykładzie będzie dyskusja w której tematy polityczne pewnie zostaną poruszone zwłaszcza że zaproszenie na wykład zaproszono również posła, więc o ile się pojawi będzie można będzie skierować pytanie.
Zapraszam serdecznie na wykład będziesz miał okazję ten temat poruszyć osobiście.

Q | 2008-04-10 19:37:51
Czekam tylko na wszempojawiający się argument złoty ryż czyli GMO jest dobre, podczas gdy jest to jeden z nielicznych popularnych produktów GM dostępnych bez płatnej licencji.

Nikomu nie jest na rękę informowanie o tym, że chodzi głównie o kasę, a tematy bezpieczeństwa są w praktyce na drugim planie. Społeczeństwo jest na przemian straszone i zachęcane, byle tylko nikt nie pytał kto faktycznie zarabia i kto zarabiać może [cena opatentowania czegokolwiek jest dość... wysoka].

Niestety we wtorki mam ćwiczenia, o zgrozo, z inżynierii genetycznej właśnie. Wykład ów mnie ominie, dyskusja także. Ciekaw jestem, czy poza przepychanką pseudonaukową utytułowanych profesorów z dziesiątkami publikacji na koncie i niedoedukowanych biologicznie gorliwych przeciwników pojawi się głos poruszający meritum sprawy.

Matti | 2008-04-11 01:13:42
no skoro masz ćwiczenia to się chyba nie pojawi... ale mam nadzieje że przeciwnicy jak i zwolennicy po tym wykładzie staną się bardziej doedukowani.