ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Dieta na wydłużenie życia?

Od dawna wiadomo, że prowadzenie zdrowego trybu życia popłaca. Dieta i ćwiczenia usprawniają funkcjonalność naszego organizmu. Jednakże nie tyle sport, ale właśnie w większym stopniu ćwiczenia wpływają na długość życia. Badania ostatnio przeprowadzone na myszach miały za zadanie wytłumaczenie tego fenomenu.

Badanie sposobu wydłużenia życia stało się bardzo popularne ostatnimi czasy. Wiadomo, że odpowiedni tryb życia przyczynia się do zachowania zdrowia i kondycji przez długie lata. Polepszenie funkcjonalności organizmu wpływa także do obniżenia ryzyka zachorowania na wiele chorób, przede wszystkim układu krążenia. Naukowcy odkryli, że nie tyle uprawianie sportu, ale niskokaloryczna dieta pozwala na wydłużenie życia.

Badacze z University of Alabama – Birmingham (UAB) pod kierownictwem D.M. Huffmana postanowili zbadać to zjawisko: dlaczego to właśnie dieta ma większy wpływ na przedłużenie życia, jakie mechanizmy prowadzą do tego fenomenu. Jednakże na samym początku należy zaznaczyć, że badania zostały prowadzone na myszach, a mechanizmy odkryte podczas tego doświadczenia mogą w przyszłości okazać się charakterystyczne tylko do gryzoni, nie dla człowieka.

Zostały wsunięte dwie hipotezy: niskokaloryczna dieta prowadzi do korzystnych zmian w organizmie oraz, że ćwiczenia powodują liczne zniszczenia tkanek, a nawet bezpośrednio DNA. Do potwierdzenia obu tez naukowcy podzielili myszy na trzy grupy: te z niskokaloryczną dietą, te które uprawiały ćwiczenia oraz grupę kontrolną (bez diety i ćwiczeń).

W przypadku mysz, które jadły ile chciały miały podwyższony poziom insuliny, niezależnie od tego czy ćwiczyły czy nie. Wysoki poziom insuliny może prowadzić do cukrzycy. Co więcej myszy te miały również zawyżony poziom IGF-1 (z ang. insulin-like growth factor). Jak obecnie wiadomo czynnik ten wpływa właśnie na proces starzenia się organizmu. Głównym zadaniem insulinopodobnego czynnika wzrostu jest regulowanie procesu rozwoju prawie wszystkich komórek. Wpływa także na proces śmierci komórkowej. Naukowcom udało się ustalić, że mimo iż zarówno dieta jak i ćwiczenia korzystnie wpływają na poziom IGF-1 w naszym organizmie, większy wpływ ma jednak niskokaloryczna dieta.

W przypadku mysz, które nie przestrzegały niskokalorycznej diety, natomiast ćwiczyły wykazano obecność licznych białek szoku cieplnego. Właśnie podczas wysiłku wzrastał poziom protein, które odpowiedzialne są za uszkodzenie tkanek, na skutek stresu tlenowego. Podczas takiego procesu powstają wolne rodniki, które niszczą komórki. Jednakże zniszczenia wywołane stresem oksydacyjnym nie były na tyle duże, by zniszczone przez nie DNA wpływało znacząco na przyspieszenie procesu starzenia się. Zatem dlaczego ćwiczenia nie przedłużają życia? To pozostaje jeszcze tajemnicą dla naukowców.

Niskokaloryczna dieta oraz ćwiczenia wpływa znacząco na poziom 8-hydroksyguanozyny, markera zniszczonego DNA. W grupie kontrolnej, gdzie myszy nie przestrzegały diety i nie ćwiczyły poziom tego markera był znacząco wyższy. Według naukowców niszczenie DNA przyspiesza proces starzenia się, więc jakże istotne jest by jak najlepiej nasz materiał genetyczny był chroniony.

„Nie powiedziałbym, że wyniki tychże badań bezpośrednio można uznać za słuszne dla człowieka”- mówi D.M. Huffman. Jednakże jest to bardzo dobry początek badań nad tym aspektem w dziedzinie procesu starzenia się, który nosi jeszcze wiele tajemnic.

Źródło:
sciencedaily.com : When It Comes To Living Longer, It*s Better To Go Hungry Than Go Running, Mouse Study Suggests

Komentarze

PW | 2008-05-28 12:44:04
Pani Izabelo czas popracować nad stylistyką!