ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Dwa tysiące nowych studentów biotechnologii

Biotechnologia studenciBiotechnologia jest jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów. W roku akademickim 2005/2006 chętnych do studiowania biotechnologii było 11,7 tysięcy osób. Na studia przyjęto około 2000 kandydatów, co średnio oznacza 6 chętnych na jedno miejsce - podaje Rzeczpospolita.

Dane statystyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczą studiów dziennych na uczelniach państwowych w roku 2005.

W czołówce znajdują się, w kolejności: pedagogika, prawo, ekonomia, informatyka oraz marketing i zarządzanie. Najtrudniej było się dostać na psychologię, gdzie średnio o jedno miejsce walczyło 15 kandydatów. Więcej informacji na ten temat w dzisiejszym (środa, 14 grudnia 2005) dodatku Moja Kariera - w Rzeczpospolitej.

Biotechnologię w Polsce można studiować na uniwersytetach, akademiach rolniczych, politechnikach i akademiach medycznych. Nie prowadzone są studia na uczelniach prywatnych. Oczywiście w zależności od typu uczelni profil nauczania biotechnologii jest inny.

Co roku biotechnologię kończy ponad 1500 studentów. Niestety zdecydowana większość z nich nie znajduje w Polsce pracy zgodnej z wykształceniem. Branża biotechnologiczna w naszym kraju jest zbyt młoda aby mogła aktualnie wchłonąć taką ilość absolwentów.

Spis uczelni na których można studiować biotechnologię z ogólnymi informacjami nt. rekrutacji na następny, 2006/2007 rok akademicki oraz z komentarzami obecnych studentów znajduje się dziale: Studia biotechnologiczne. O działalności kół naukowych biotechnologów można się dowiedzieć w dziale: Koła Naukowe Studentów Biotechnologii.