ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Etanol z tlenku węgla nowym rodzajem biopaliwa

Nowozelandzka firma LanzaTech opracowała metodę fermentacji, w której bakteria "pożywia się" tlenkiem węgla i z niego produkuje etanol. Taki etanol może być stosowany jako alternatywny, zwiększający oktanowość i zmniejszający zanieczyszczenia dodatek do benzyny.

Etanol może powstawać drogą fermentacji lub poprzez syntezę z tzw. gazu syntezowego (mieszanina CO, H2 i H2O). Jest on wykorzystywany przez różnego rodzaju przemysły jako rozpuszczalnik, surowiec oraz jako biopaliwo. Etanol można obecnie otrzymywać z materiału roślinnego np. z celulozy, kukurydzy, zbóż czy trzciny cukrowej. Etanol jako składnik paliw podwyższa liczbę oktanową i spala się w sposób czystszy dla środowiska niż konwencjonalne paliwo.

Ludzie już od setek lat używają drożdży do przemiany cukrów w alkohol. Innowacja LanzaTech polega na zastosowaniu bakterii do produkcji etanolu nie z węglowodanów a z tlenku węgla. Tlenek węgla jest produktem ubocznym wielu procesów przemysłowych, włączając w to produkcję stali. Światowy przemysł stalowy dostarcza około pół tony tlenku węgla na tonę wyprodukowanej stali. LanzaTech zamierza umożliwić zakładom przemysłowym, której emitują duże ilości tlenku węgla wytwarzanie po niskich kosztach dużej ilości etanolu.

Mimo wielu zalet etanol jako biopaliwo ma wielu krytyków. Przede wszystkim zawiera mniej energii niż odpowiadająca mu ilość benzyny, tak więc w przypadku etanolu przebieg samochodu będzie mniejszy. Do zalet etanolu jako biopaliwa należy przede wszystkim zmniejszenie zanieczyszczeń oraz uniezależnienie się konsumentów od olejów napędowych.

Technologia opracowana przez LanzaTech pozwoli utworzenie zakładu produkcyjnego oraz na pracę inżynieryjną w celu przygotowania produkcji etanolu na skalę komercyjną. Ten rodzaj fermentacji pozwala na produkcję 50 bilionów galonów etanolu ze światowych hut stali zmieniając dotychczasowo postrzegany jako szkodliwy tlenek węgla w wartościowe paliwo przynoszące dochód ponad 50 bilionów dolarów rocznie. Spowoduje to wyraźny wzrost wartości przemysłu stalowego. Technologia ta może również współpracować z biznesem biopaliwa celulozowego, jako że może przekształcać syntetyczny gaz (syngaz). Syngaz może być przekształcany w różne paliwa, które spalają się o wiele czyściej niż konwencjonalne.

"Udowodniliśmy w naszych laboratoriach, że tlenek węgla jako odpad poprodukcyjny może zostać przekształcony w procesie fermentacji do etanolu." mówi dr Sean Simpson, szef LanzaTech. Zastosowania metod biotechnologicznych umożliwia zmniejszenie kosztów produkcji etanolu i poprawę efektywności jego produkcji.

Wyniki ostatnich badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców mogą jednak niepokoić, bowiem według nich masowe spalanie paliwa z domieszką etanolu może wywoływać więcej chorób układu oddechowego, takich jak np. astma, niż spaliny z aut napędzanych normalnymi paliwami. Spalanie etanolu może również prowadzić do zwiększania się ilości ozonu a co za tym idzie do powstawania smogu

Obecnie jedną z głównych przyczyn zahamowania produkcji biopaliw jest niechęć ludzi do zwiększania obszarów upraw roślin, stanowiących potencjalne źródła energii. Niechęć ta wywodzi się ze świadomości, że potencjalnie jadalne rośliny będą przeznaczane do produkcji biopaliwa a to może doprowadzić do zmniejszenia zasobów żywności na świecie, a tym samym podbić ceny tejże żywności. Dlatego też etanol uzyskiwany z tlenku węgla może być dobrym rozwiązaniem tego problemu, o ile potencjalne wywoływanie chorób układu oddechowego przez jego masowe spalanie nie spowoduje całkowitego wycofania etanolu jako biopaliwa. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne.

Źródła:
http://www.checkbiotech.org/green_News_Biofuels.aspx?infoId=14515
http://www.genengnews.com/news/bnitem.aspx?name=16182576
http://auto.gazeta.pl/auto/1,48316,4071081.html

Komentarze

Alchemik | 2007-04-28 00:00:00
Już czas najwyższy na porządne biopaliwa dla wszystkich. Etanol jako paliwo powinien być stosowany wszędzie, co z tego, że mniej energetyczny lub coś tam. Czystość i nieszkodliwość najważniejsza!

Souichi_Tomoe | 2007-04-30 00:00:00
Coś mi się widzi, że znajdzie to zastosowanie nie tylko jako paliwo... :}

beatkap22 | 2007-11-13 00:00:00
Czy moglby mi ktos pomoc w uzyskaniu materialow na temat procesow produkcji biopaliw przeznaczonych do silnikow z zaplonem samoczynnym i z iskrowym .Bardzo prosze o pomoc!!!:)

beatkap22 | 2007-11-14 00:00:00
To moj e-mail beatkap22[małpa]gmail.com

niezalezny | 2008-01-16 00:00:00
markch[@]op.pl

Etanol z tlenku węgla nowym rodzajem biopaliwa. Przeczytałem artykol, bardzo interesujacy. Pracuje prywatnie w branzy paliwowej. Zaintrygowala mnie produkcja etanolu z tlenku wegla. Prosze podaj mi zrodla i proces technologiczny. Jestem zainteresowany , aby zainwestowac w ten proces wytwarzania biopaliw.

Marek Ch - moj mail: markch[@]op.pl moj mail:

klara | 2009-02-19 18:03:44
a ja tak w ogóle nie wiem wiem o co chodzi