ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Europejczycy popierają biotechnologię

Eurobarometr, czyli badania opinii publicznej w UE, przeprowadzony w listopadzie i grudniu 2009r. pokazały opinie Europejczyków na temat biotechnologii, a także całej polityki rolnej Unii Europejskiej. Badania były przeprowadzane na zlecenie Komisji Europejskiej, a brała w nich udział grupa 1000 respondentów w każdym z 27 państw wspólnoty, także w Polsce.

Z badań jasno wynika, że zdaniem 77% respondentów, UE powinna zachęcać rolników do korzystania z rozwiązań biotechnologicznych w produkcji rolnej. Świadczy to o tym, że zastosowanie GMO w uprawach jest ważna dla większości europejskiego społeczeństwa. Badania pokazały również potrzebę doinformowania społeczeństwa w tej kwestii (10% respondentów odpowiedziało „nie wiem”). Tak pozytywne badania pokazują, że decyzja o legalizacji ziemniaka Amflora przez Komisję Europejską była jak najbardziej słuszna. Wskazuje to także na preferowany przez społeczeństwo kierunek dalszych działań europejskiej polityki w kwestii upraw GMO. „Eurobarometr” wskazał także na duże zainteresowanie obywateli samą kwestią rolnictwa, aż 90% z nich uznaje rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich za ważną kwestię dla przyszłości Europy.

Większość Europejczyków chce, aby polityka Unii zachęcała rolników do wytwarzania odnawialnej energii (np. biogazu, biomasy, biopaliw). Polityka UE powinna wspomagać rolników w zwiększeniu świadomości rynkowej, wspieraniu obszarów wiejskich i zwiększeniu ich ekonomiczności. Jednocześnie polityka UE powinna skupiać się na zapewnieniu bezpiecznych, wysokiej jakości produktów rolnych, dobrych standardów życia rolników oraz zrównoważonych cen produktów dostarczanych konsumentom. Te wszystkie, konieczne zdaniem Europejczyków zmiany może przynieść zastosowanie biotechnologii w rolnictwie. Badania zarówno polskich jak i zagranicznych naukowców potwierdzają, że zastosowanie upraw GMO wpływa na obniżenie cen produktów rolnych i zwiększenie ich jakości.

Źródło: informacja prasowa NAP

Komentarze

zatroskany stanem młodzieży | 2010-06-16 00:26:21
Drogi Autorze,
bardzo przykro czytać zdania napisane przez zapewne młodego człowieka, który bez zastanowienia stwierdza, że skoro większość czegoś chce to jest to słuszne (ziemniaki Amflora).
Czy naprawdę Autor jest przekonany, że respondenci są świadomi tego czym biotechnologia jest, że ich zdanie powinno się w jakąkolwiek stronę liczyć przy podejmowaniu takiej decyzji? albo czy w jakikolwiek sposób wpływa na jej słuszność?
Polecam przemyślenie Autora wizji świata, w jakim stopniu została wypaczona przez poprawne media oraz państwową edukację.
Z poważaniem,
zatroskany.

świadoma | 2010-11-04 14:58:22
te 1000 respondentów to zapewne szczególnie wyselekcjonowani przez sprzedajnych durniów na kontrakcie zainteresowanych koncernów. Większych bzdur nie słyszałam.

URBAN0099 | 2010-12-08 07:44:37
Jestem Bogiem i popieram modyfikowanie roślin tylko jeśli ma to poprawić a nie pogorszyć stan naszego życia

ja | 2011-03-23 13:26:00
@zatroskany
ci respondenci, ktorzy nie sa swiadomi, zdaje sie, ze opowiedzieli sie za opcja
ie wiem.
oczywiscie przeciez, nie bedzie zadnego referendum w sprawie, czy dany kraj powinien wprowadzic w/w ziemniaka Amflora w poczet swoich upraw, nie mniej jednak warto poznac vox populi.

książe | 2011-07-27 22:09:52
jestem za GMO jestem przeciw ciemnocie .Ekologów należy karać za protesty przeciw GMO.Również PIS to jest banda ciemniaków szkodzących Polsce.

kwak | 2011-08-23 10:05:02
Otóż Panie Zatroskany Stanem Młodzieży - w pełni się z Panem zgadzam.
Ani autor powyższego artykułu, ani europejscy obywatele nie mają zielonego pojęcia o GMO.
Dla niezdecydowanych pytanie: dlaczego już 9 krajów UE (w tym np. Francja i Niemcy) zabroniło GMO..?

Michal | 2011-09-04 20:45:36
ja myślę że autor zbiera dane, bada rynek. Jeśli wyrzekł się prawdy i miłości, to i jest bezduszny. Można by też zapytać, w czyim imieniu działa?

A ty zatroskany masz rację.
Dla mnie to zdanie to psychomanipulacja... aby urobiić ludzi i przekonać się co w trawie piszczy. T coś w rodzaju... Ooooo! już tyle ludzi uprawiało seks z roślinami GMO i nic im się nie stało. Skoro tak, to przecież wszyscy to mogą. Właściwie to chyba takie trochę amerykańskie podejście. Przekaz nie do ludzi, tylko do czegoś podobnego człowiekowi. Czegoś co sprzedaje się za pieniądze dla płytkiej, a przede wszystkim krótkiej chwili.
Przyznam, że przerażają mnie takie uproszczenia i przeraża mnie brak świadomości.

MAGGDA | 2011-11-26 17:30:49
Zgadzam sie z przedmówcami:) Ale nie jest tak źle ze stanem polskiej młodzieży. Najlepszym przykładem jest fakt, ze pisze to właśnie młodzież

Cadsss | 2012-02-23 17:05:45
No i jakie teraz sa opinie na temat GMO?? Przepedzic z kraju zdrajcow

callisto004 | 2012-04-19 19:01:46
A teraz moje pytanie: ilu z tych, co się pod powyższym artykułem wypowiedziało, studiuje bądź studiowało biotechnologię, i FAKTYCZNIE ma pojęcie, czym w ogóle jest GMO? Bo jak dla mnie nie wiek, ale rzetelna wiedza na dany temat kwalifikuje człowieka do dawania tego typu komentarzy.