ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Francja wstrzymuje komercyjne uprawy GMO

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział wprowadzenie zakazu komercyjnych upraw Genetycznie Modyfikowanych Organizmów we Francji.

W spotkaniu udział wzięli także Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej oraz Al Gore i Wanagrii Mathaii, laureaci pokojowej nagrody Nobla. Prezydent Sarkozy powiedział m.in.: "[.]. To prawda, że mamy wątpliwości dotyczące kontroli nad rozprzestrzenianiem się GMO… Mamy także wątpliwości, co do wpływu tych organizmów na ludzkie zdrowie i środowisko [..]"

Sarkozy dodał również, że uprawy komercyjne GMO zostaną zawieszone do czasu wyników badań przeprowadzonych przez specjalnie w tym celu powołaną instytucję, która ma powstać do końca roku.

Greenpeace przyjmuje z ogromnym zadowoleniem fakt, że francuski rząd w końcu posłuchał argumentów podnoszonych przez rzesze ekologów oraz naukowców i zabronił upraw roślin modyfikowanych genetycznie. Wczorajsze oświadczenie Prezydenta Sarkozy’ego jest zwycięstwem dla francuskich rolników, konsumentów i dla środowiska.

Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska, powiedział:

*Rząd Francji, kraju, który ma najwięcej do powiedzenia w Europie w kwestiach polityki rolnej, w końcu zaczyna stawiać bariery dla GMO. Powinno to być czytelnym sygnałem dla właśnie tworzącego się rządu w Polsce. Ochrona pól i konsumentów przed zmutowaną żywnością jest nie tylko konieczna, ale możliwa ramach Unii. W najbliższym czasie Polska będzie musiała bronić nowej ustawy w sprawie GMO przed próbami rozwodnienia jej przez Komisję Europejska. Dlatego Greenpeace wzywa przyszłych ministrów środowiska i rolnictwa do natychmiastowego podjęcia takich działań, które wzmocnią status naszego kraju jako wolnego od GMO, z korzyścią dla przyrody i rolnictwa.*

Źródło: materiał prasowy Greenpeace Polska