ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Genetycznie zmodyfikowany rzepak GT73 w UE

Komisja Europejska zezwoliła na wprowadzenie na rynek genetycznie zmodyfikowanego rzepaku GT73. Zgoda obejmuje import i przetwarzanie rzepaku GT73 jako pokarmu dla zwierząt oraz do celów przemysłowych. Decyzja jest ważna przez 10 lat.

rzepakModyfikacja rzepaku GT73 (lub RT73) polega na nadaniu mu odporności na glifosat - aktywny składnik herbicydu RoundUp. Pozwala to na stosowanie tego herbicydu bez obaw o zniszczenie razem z chwastami upraw rzepaku. Modyfikacja przeprowadzona została przy pomocy bakterii Agrobacterium tumefaciens. Producentem jest koncern biotechnologiczny Monsanto.

Rzepak GT73 - jak zapewniono - był poddany rygorystycznym analizom. Europejski Urząd Bepieczeństwa Żywności ocenił, że jest on tak samo bezpieczny jak inne normalne odmiany rzepaku.
Genetycznie zmodyfikowany rzepak jest szeroko stosowany w Północnej Ameryce i jak poinformowano na briefingu nie ma informacji o ubocznych efektach dla zdrowia i środowiska.

Komisja zgodziła się na dopuszczenie GT73 na rynek na wniosek amerykańskiej biotechnologicznej spółki Monsanto. W grudniu 2004 r. w tej sprawie nie zdołały porozumieć się kraje członkowskie UE (nie było wystarczającej większości głosów ani za ani przeciw), w związku z tym do podjęcia decyzji zobowiązana była Komisja.

Obok rzepaku GT73 także inne rośliny modyfikowane genetycznie koncernu Monsanto zostały dopuszczone na unijny rynek, m.in. kukurydza MON 836 - odporna na larwy owadów żywiących się korzeniami, i kukurydza MON 810 - podporna na larwy omacnicy prosowianki, żerującej na liściach i w łodygach.
Pomimo odgórnej zgody Komisji Europejskiej każdy kraj może nie zgodzić się na uprawę roślin transgenicznych na swoim terytorium, i tak postąpiła Polska, zakazując na dwa lata uprawy kukurydzy MON 810.

Źródło: na podstawie inf. EuroPAP

Komentarze

Basia | 2005-09-10 00:00:00
Witam wszystkich. Musze na biologie napisać prace na temat ostatnio otrzymanego organizmu transgenicznego.

ertrade@interia.pl | 2005-10-19 00:00:00
Zapytuję czy w Polsce jest decyzja w sprawie uprawy modyfikowanego rzepaku GT73

aga | 2009-06-25 08:30:19
W końcu ktoś poruszył temat rzepaku bo od kiedy przeczytałam o tym artykuł na http://zycie-na-wsi.netbird.pl/a/892/13697,1 chciałam dowiedzieć się czegoś więcej a znalezienie rzetelnych informacji wcale nie jest takie proste jakby się wydawało. Może ktoś podrzuci i więcej informacji, z góry dziękuję.

Jerzy | 2009-11-12 19:23:33
Napisz w Googlach Świat według Monsanto i obejrzyj film.

Alek | 2009-11-23 20:34:12
Film pt. Świat wg Monsanto to oczywiście typowo manipulacyjny film. To tak jakby oglądać reklamy i na ich podstawie wyrabiać sobie opinie o produkcie.