ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Identyfikacja gatunku na podstawie DNA jednego genu

Identyfikacja gatunków może być możliwa na podstawie badania sekwencji DNA tylko jednego genu. Jak podaje Nature, naukowcy są coraz bliżej końca prac, które umożliwiłyby identyfikację blisko spokrewnionych lub nawet nowych gatunków, za pomocą badania sekwencji ich DNA w obrębie tylko jednego genu.

Obecnie identyfikację np. różnych gatunków ptaków prowadzi się na podstawie obserwacji kształtu, koloru dzioba lub innych zewnętrznych charakterystycznych cech. Sprawa jest prosta, jeśli poszczególne gatunki różnią się między sobą. Jednak w przypadku, gdy są one blisko ze sobą spokrewnione, jak np. niektóre gatunki motyli, dokładnie określenie gatunku staje się niezwykle trudne i możliwe jest do przeprowadzenia tylko przez wybitnych specjalistów. Z pomocą może przyjść jednak biologia molekularna. Analiza sekwencji DNA jednego genu, nazywanego cytochromem c oksydazy I, może pozwolić niemal na natychmiastową identyfikację gatunku. Naukowcy przeprowadzili już szereg badań, które wskazują na to, iż te założenia są słuszne.

W planach istnieje też stworzenie banku informacji o sekwencjach poszczególnych gatunków. Dzięki temu nawet amatorzy w dziedzinie taksonomii będą mogli bez problemu przeprowadzić identyfikację gatunku. Dodatkowym plusem tej metody jest to, iż do określenia przynależności gatunkowej nie jest konieczny cały organizm a wystarczy tylko fragment tkanki.

Nie wszyscy naukowcy są jednak optymistycznie nastawieni do powyższej teorii. Uważają, że do poprawnej identyfikacji gatunkowej konieczne będzie zbadanie większej liczby genów. Tak czy siak badania nadal trwają i niebawem pewnie usłyszymy o kolejnych odkryciach z tej dziedziny.

Źródło: Nature