ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

III Warsztaty DNA - Encyklopedia Życia

DNA – Encyklopedia ŻyciaPołączone siły i zaangażowanie studentów biotechnologii Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego zaowocowały organizacją nieprzeciętnego popularnonaukowego projektu - III Warsztatów "DNA - Encyklopedia życia". Warsztaty odbędą się 16 kwietnia 2011.

16 kwietnia 2011 roku na wrocławskim Rynku powstanie miasteczko biotechnologicznego z szeregiem tematycznych stoisk. Stworzy ono okazję poznania atmosfery pracy w laboratorium, umożliwi dowiedzenie się, które produkty żywnościowe obecne codziennie w naszych domach są efektem procesów biotechnologicznych oraz zobaczenie prowizorycznej izolacji DNA z pomidora i wiele innych pokazów. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami. Przygotowaliśmy plakaty popularnonaukowe, które w sposób łatwy i ciekawy przedstawią, między innymi: różne rośliny i cele ich modyfikacji genetycznej; rolę, jaką badanie DNA odgrywa w kryminalistyce; czym jest i jakie ma znaczenie czerwona biotechnologia.

PROGRAM

Miasteczko na rynku będzie zawierało następujące stoiska:
- Degustacja żywności wytwarzanej dzięki procesom biotechnologicznym
- Eksperymenty, pokazy technik biotechnologicznych
- Pokazy (mikrobiologia i generalnie wszystko, co ciekawe i warte zobaczenia)
- Konkursy z nagrodami

WYKŁADY POPULARNONAUKOWE

Wykłady przybliżą uczestnikom tematyka GMO, nanotechnologii i biotechnologii medycznej. Wykłady poprowadzą najlepsi wrocławscy naukowcy.

IDEA

Biotechnologia to interdyscyplinarna dziedzina nauki i techniki zajmująca się tworzeniem wiedzy, dóbr i usług poprzez wykorzystanie organizmów żywych, bądź pochodzących od nich produktów.

Jej wyniki są wykorzystywane w wielu dziedzinach i mają wpływ na wiele aspektów naszego życia. Biotechnologia kształtuje dziś rozwój m.in. medycyny i farmacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, kosmetycznego i spożywczego, a także ochrony środowiska. Rozwój biotechnologii spowodował powstanie nowych środków leczniczych, składników żywności, biomateriałów, jak również odnawialnych źródeł energii.

Ta gałąź nauki jest dobrodziejstwem dla ludzkości. Niemniej, na pierwszy rzut oka jest ona bardzo skomplikowana i niezrozumiała – co sprawia, że wielu ludzi boi się jej i tego, co może przynieść.
Brak świadomości społecznej powoduje istotne problemy w rozwoju tej dziedziny w Polsce, skutkuje to również nieprzychylnymi rozwiązaniami prawnymi uniemożliwiającymi prace naukowe oraz hamujące rozwój rynku.

Naszym celem jest naprawa obecnego stanu rzeczy. Jedynym sposobem jest przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców tego, czym zajmuje się biotechnologia i jak wygląda jej rzeczywisty wpływ na życie codzienne człowieka. Przekonać, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Uzyskaliśmy patronat Rektorów największych wrocławskich uczelni, patronat honorowy Prezydenta Miasta Wrocławia oraz wielu mniejszych lub większych instytucji.