ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Jaja transgenicznych kur przeciw nowotworom

KuraOtrzymano transgeniczne kury, które znoszą jaja zawierające przeciwciała monoklonalne i ludzki interferon. Białka te wchodzą w skład leków wykorzystywanych w terapiach przeciw nowotworom i infekcjom wirusowym. Kurczaki wyhodował zespół z Roslin Institute w Edynburgu - tego samego gdzie powstała owca Dolly.

Wyniki zostaną opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Otrzymywanie leków opartych na białkach nie jest łatwe. Produkcja ich w dużych ilościach w przemysłowych bioreaktorach jest czasochłonna i droga. Dlatego właśnie podejmuje się próby modyfikacji genetycznych zwierząt, tak aby były w stanie obok naturalnie wytwarzanych przez siebie białek dostarczały też obce, których geny metodami inżynierii genetycznej zostały sztucznie wprowadzone do ich genomu.

W ten sposób zostały już zmodyfikowane owce, bydło, kozy, produkujące różne ludzkie białka w mleku, np. insulinę, leki przeciw mukowiscydozie. Kury, ze względu na krótszy cykl życiowy i znoszenie jaj (w których to zawarte są pożądane białka) także mogą być z powodzeniem wykorzystywane w tym celu.

Do transformacji genetycznej kurczaków przez zespół z Roslin Institute użyto geny przeciwciała monoklonalnego miR24, potencjalnie wykorzystywanego przy terapiach przeciw czerniakowi, oraz ludzkiego interferonu 1a-b - białka układu odpornościowego atakującego guzy i wirusy infekujące komórki.

Do transformacji genetycznej kurczaków jako wektory wykorzystano wirusy - do których genomu wprowadzone geny przeciwciał i interferonu. Wirusy zakażając kurze zarodki w niedawno złożonych jajach wprowadzały niesiony materiał genetyczny do DNA zarodków. Geny wprowadzone zostały do kurzego genomu w okolicach genów białka jajek, tak aby mieć pewność, że będą one wytwarzane tylko i wyłącznie w znoszonych jajkach.

Po wykluciu znaleziono męskie pisklęta, których nasienie zawierało nowe geny. Koguciki były następnie hodowane z naturalnymi samicami, a z ich potomstwa wybierano pisklęta, które nadal zawierały dwa nowe geny. Ostatecznie, naukowcy posiadają kilkaset zmodyfikowanych genetycznie kurczaków, które mogą produkować pożądane białka.

Transgeniczne kurczaki są efektem współpracy naukowców z Roslin Institute z firmą Viragen (Scotland) Ltd, wchodzącą w skład amerykańskiego biotechnologiczne przedsiębiorstwa Viragen i Oxford Biomedica Ltd.
Sporo komercyjnych firm biotechnologicznych zajmuje się podobnymi pracami, otrzymano już wiele zwierzą i rośliny produkujące ludzki i zwierzęce białka, czy także szczepionki.

Źródło: Reuters

Komentarze

bra | 2007-05-08 00:00:00
Rozwój biotechnologii uważam za korzystny dla całego rodzaju ludzkiego. Z pewnością modyfikacje genetyczne doskonałej przecież natury mogą budzić kontrowersje, myślę jednak, że w dobie zmian jakie następują poprzez ingerencję człowieka w naturę GMO to mżemy uznać za pozytywne zjawisko przykładem jest ten artykuł

Pompiarz | 2009-01-20 16:57:57
To co robią szkoccy naukowcy jest nadzieją na zahamowanie prawie że epidemi tej paskudnej choroby nazywanej potocznie rakiem tylko czy znowu nie znajdzie się ktoś kto będzie głosił , że to działania przeciw Bogu lub naturze i czy znajdą się biznesmeni którym będzie bardziej opłacało się produkować coś dla naszego zdrowia od produkcji bomb?