ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Jak rozpoznajemy zapachy?

W jaki sposób system narządów zmysłu węchu potrafi odbierać zapachy? Jak wyjaśnić to, że odbiór zapachów nie jest algebraiczną sumą indywidualnych środków chemicznych wchodzących w skład danego zapachu? Nad odpowiedziami na te pytania pracują naukowcy z Howard Hughes Medical Institute.

Pierwsze wyniki badań zostały opublikowane na łamach Science na początku marca 2006 roku, w chwili gdy naukowcy odnieśli pierwszy sukces w pokazaniu zmysłów odpowiedzialnych za tzw. "obraz zapachu" (ang. odor image). Nastąpiło to po usystematyzowaniu informacji o cechach zapachowych środków chemicznych.

Zrozumienie mechanizmu procesu tłumaczenia mechanizmu działania poszczególnych substancji na język odbioru jest jednym z celów projektu. Wykorzystuje się przy tym technikę, która pozwala na porównanie nawet 200 000 neuronów, w zależności od specyficznego związku chemicznego.

Ludzie odznaczają się ograniczonymi możliwościami, jeśli chodzi o odróżnianie zapachów. Dowodem na to jest liczba zapachów, które rozróżniamy podczas wizyty w perfumerii, która z reguły nie przekracza 10 - powyżej tej liczby zapachy po prostu nam się zaczynają mieszać i każdy pachnie podobnie. Również problem pojawia się w przypadku, gdy mamy do czynienia z mieszanina dwóch zapachów - dochodzi wówczas do sytuacji, gdy poszczególne składniki nie mogą zostać odróżnione.

Zapachy wprowadzane do nosa są rozpoznawane przez specjalne receptory zlokalizowane w neuronach zlokalizowanych w jamie nosowej. Neurony te przenoszą sygnały do narządów zmysłu, gdzie następnie są one powrotem przekazywane do kory nerwowej. Należy przy tym pamiętać, że każdy z neuronów potrafi rozpoznać tylko jeden zapach.

Jednak rzeczą, która bardzo zdziwiła naukowców było to, że podczas, gdy każdy z neuronów potrafi odbierać jedynie określony, jeden zapach, to neurony znajdujące się w korze nerwowej mogą odbierać sygnały od różnorodnych receptorów.

Pomimo tego, że początkowym przedmiotem badan naukowców były zwierzęta i każdy z zapachów analizowany był oddzielnie, to dalsze badania dotyczyły już sumy kilku zapachów. Badania miały na celu pokazanie, że kora odznacza się niezwykle elastyczną pojemnością, jeśli chodzi o analizę i interpretację różnorakich zapachów.

Źródło: BioNews

Komentarze

ania | 2006-12-07 00:00:00
to jest :(