ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Klucz do męskiej bezpłodności

Według najnowszych badać czynnik hamujący migrację makrofagów (MIF) reguluje dojrzewanie męskiego nasienia i najprawdopodobniej determinuje płodność, lub jej brak u mężczyzn.

Doktor Yousef Al-Abed z Instytutu Badan Medycznych w Manhasset (stan Nowy Jork, USA) wraz z pozostałymi członkami grupy naukowej wyizolował substancje znaną jako czynnik hamujący migrację makrofagów (MIF, macrophage migration inhibitory factor) pochodzącą z próbek nasienia mężczyzn zdrowych oraz bezpłodnych. MIF jest kluczowym czynnikiem w dojrzewaniu spermy - tylko dojrzałe komórki spermy mogą sie połączyć z komórką jajową. Odkrycie może pomoc w diagnostyce płodności u mężczyzn.

Próbki spermy zostały pobrane od mężczyzn 3-5 dni po abstynencji seksualnej. U mężczyzn, którzy mieli problemy z płodność, zaobserwowano podwyższony lub obniżony poziom MIF. Natomiast grupa zdrowych mężczyzn miała normalny poziom czynnika MIF. Do tych samych próbek spermy zdrowych mężczyzn dodano MIF - okazało sie, ze ilości plemników uległa zmniejszeniu, a ruchliwość pozostałych spadła.

W taki razie jeżeli MIF odgrywa role w płodności, to być może jest czymś w rodzaju naturalnej antykoncepcji u mężczyzn. W celu potwierdzenia tej hipotezy naukowcy opracowali test, który służy do analizy poziomu MIF, dzięki czemu mogli monitorować czy mężczyzna ma problemy z zapłodnieniem. Okazało się, iż około 15% par, które starają się o dziecko ma problemy z poczęciem go za pierwszym razem. A około 40% problemów związanych z płodnością ma związek z rożnymi dolegliwościami u mężczyzn.

MIF jest również kluczowym czynnikiem w układzie immunologicznym. Został zidentyfikowany ponad 40 lat temu, ale dopiero niedawno naukowcy odkryli jego pro-zakaźne role. MIF został powiązany z wieloma chorobami autoimmunologicznymi oraz zakaźnymi, takimi jak cukrzyca czy sepsa. Doktor Al-Abed zdołał zidentyfikować, a także zaprojektować małe molekuły, które maja zdolność blokowania aktywności MIF. Naukowcy zidentyfikowali krytyczny obszar na powierzchni białka MIF, który jest niezbędny do odpowiedzi immunologicznej. Substancja zaprojektowana tak, aby połączyć sie z ta powierzchnia mogła by być użyta w rożnych groźnych przypadkach takich jak szok septyczny, sepsa czy cukrzyca. Ci sami badacze zaprojektowali inhibitor ISO-1, który łączy sie z powierzchnią pro-zakaźną białka MIF. Badania na modelach zwierzęcych zarażonych sepsa wykazały, iż ISO-1 dramatycznie zmniejsza zdolności zapalne białka MIF. Wszystkie zwierzęta użyte w badaniach przeżyły.

Przeprowadzono również monitoring poziomu MIF u pacjentów z objawami sepsy - poziom MIF jest 10-20 razy wyższy niż u zdrowych pacjentów. Jeśli poziom MIF zostanie w odpowiednim czasie obniżony, szanse na przeżycie wzrasta wielokrotnie.

Według statystyk co roku 215 tys. Amerykanów umiera z powodu sepsy, a kolejne 500 tys. przezywa infekcje – tu nasuwa sie pytanie dlaczego jedni pacjenci przeżywają a inni nie. Rekonwalescenci często cierpią na problemy układu krwionośnego. Jak sie okazało MIF odgrywa główną role w uszkodzeniach serca. Przeciwciała przeciwko MIF skutecznie wpływają na poprawę pracy serca podczas szoku septycznego.

Poziom MIF jest dwukrotnie większy również w chorobach autoimmunologicznych takich jak cukrzyca czy artretyzm. W laboratorium dr Al-Abed*a naukowcy odkryli, że zbyt niski lub zbyt wysoki poziom MIF u zwierząt ze skłonnością do cukrzycy wpływa na znacznie szybszy przebieg choroby.

Reasumując, białko MIF samo w sobie nie jest toksyczne dla organizmu, dopiero w połączeniu z innymi substancjami robi wielkie spustoszenie w organizmie. Nie działa w pojedynkę - potrzebuje całej sieci oddziaływań.

Źródła / Na podstawie:
- EurekAlert!: Key to male infertility, 29-Jun-2007
- Aljabari, B. et al Imbalance in Seminal Fluid MIF Indicates Male Infertility. Mol Med. 2007 Mar-Apr; 13(3-4):199-202.