ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Kontrowersje wokół jakości w laboratorium molekularnym-genetycznym - Forum dyskusyjne

Konferencja "Kontrowersje wokół jakości w laboratorium molekularnym-genetycznym - Forum dyskusyjne" organizowana przez Polskie Towarzystwo Farmakologii Klinicznej i Terapii odbędzie się w dniach 30 czerwca - 1 lipca 2011 w Poznaniu.

Pojawienie się nowych metod biologii molekularnej umożliwiło poznanie podłoża molekularnego wielu chorób człowieka, zwierząt hodowlanych i roślin użytkowych, a w dalszej kolejności zainicjowanie prac zmierzających min. do opracowania metod skutecznej profilaktyki i terapii schorzeń, wczesnej, precyzyjnej identyfikacji patogenów. Niezwykle istotne znaczenie badań genetycznych w diagnostyce molekularnej rodzi potrzebę zachowania rzetelności i wiarygodności otrzymywanych wyników. Wzrost zapotrzebowania na badania molekularno - genetyczne skłania do opracowania i wdrożenia odpowiednich wytycznych w postaci norm jakościowych i dobrych praktyk.

Brak wytycznych i standardów dotyczących interpretacji i wnioskowania w badaniach molekularnych niejednokrotnie przyczynia się do otrzymywania fałszywych wyników, a co się z tym wiąże, prowadzi do negatywnych następstw. W związku z tym istnieje potrzeba nieustannych szkoleń w zakresie technik i metod molekularno - genetycznych, dialogu i wymiany cennych doświadczeń zwłaszcza w sytuacji szybkiego postępu w dziedzinie genetyki zarówno w odniesieniu do materiału genetycznego jak i rozwoju technik badawczych. Najbardziej istotnym wydaje się być problem związany z walidacja metod genetycznych, który z jednej strony rodzi szereg wątpliwości i stwarza potrzebę wymiany doświadczeń, z drugiej jednak strony stanowi temat niechętnie poruszany. Sytuacja ta staje się tym bardziej niepokojąca, że nie opracowano dotychczas obowiązujących standardów dotyczących walidacji metod genetycznych, podczas gdy systemy jakościowe wymagają wprowadzenia tego procesu. Organizowana Konferencja będzie pionierskim podejściem do problematyki walidacji metod genetycznych i forum wzajemnej wymiany doświadczeń w tej tematyce. Organizatorzy mają nadzieję, że Konferencja przyczyni się do opracowania wytycznych dotyczących walidacji metod genetycznych.

Pobierz ulotkę informacyjną: pdf kontrowersje_wokol_jakosci_w_laboratorium_molekularnym_genetycznym.pdf (550 kb)

Dodatkowe informacje: http://www.farmakologia-kliniczna.pl

---
Serwis BioTechnolog.pl sprawuje patronat medialny nad konferencją Kontrowersje wokół jakości w laboratorium molekularnym-genetycznym.

Komentarze

arla | 2012-10-17 09:27:19
Mam syna 10 lat u którego podejrzewa się dystrofię czopkowo- pręcikową lub ślepotę Lebera [ta druga była wykluczona badaniem genetycznym w Poznaniu] a przy tej pierwszej miał badania erg już 5 razy i zawsze wynik nie wyszedł .czy są jakieś inne badania mogące zbadać tą chorobę?syn choruje 8 lat a my stoimy w miejscu PROSZĘ O POMOC . ADRES MEJLOWY piottr1305@wp.pl