ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Kości na nanotubulach

Doprowadzić do wzrostu i proliferacji komórek kości na rusztowaniu z węglowych nanotubul. Daje to nadzieje na wyleczenie wielu chorób kości. Tak powstałe preparaty kostne będzie również można stosować jako implanty dentystyczne.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii wyhodowali komórki kości na rusztowaniu z węglowych nanotubul. Udało się to dzięki wcześniejszemu odkryciu Roberta C. Haddona, profesora chemii i inżynierii chemicznej i środowiskowej, który dowiódł, że węglowe nanotubule są chemiczne kompatybilne z komórkami kości. Na tej podstawie Laura Zanello stwierdziła, że nanotubule, 100000 razy cieńsze niż ludzki włos, są doskonałym rusztowaniem dla wzrostu komórek kości.

Kości nanotubule„W przeszłości naukowcy borykali się z zanieczyszczeniami podczas łączenia nanotubul z żywymi komórkami - mówi Zanello. „Dlatego szukaliśmy możliwie najczystszych nanotubul aby zredukować obecność metali ciężkich, często wprowadzanych podczas procesu produkcji.”

Niektóre z węglowych nanotubul zostały obrobione chemicznie inne zaś nie. Następnie zostały one połączone ze szczurzymi komórkami kości w celu stwierdzenia, która kombinacja jest lepsza. Nieobrobione chemicznie i elektrycznie neutralne nanotubule okazały się lepszym podłożem dla wzrostu kości.

nanotubule węglowe kościPonieważ węglowe nanotubule nie są biodegradalne, zachowują się jak wewnętrzna macierz, na której komórki mogą się namnażać i tworzyć nowy żywy materiał, który następnie stanie się funkcjonalnie normalną kością. Daje to nadzieje na leczenie u ludzi chorób kości związanych z usuwaniem guzów, urazami i anormalnym rozwojem kości. Tak powstałe preparaty kostne będzie również można stosować jako implanty dentystyczne - dodaje Zanello.

Potrzeba jednak więcej badań w celu stwierdzenia jak ciało reaguje na nanotubule, w szczególności czy występuje odpowiedź immunologiczna.

Źródło:
http://www.newsroom.ucr.edu/cgi-bin/display.cgi?id=1273