ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Kukurydza MON863 i GA21 dostępne w Unii jako żywność

Kukurydza MON863 i GA21Komisje Europejska zezwoliła na sprzedaż jako żywność dwóch odmian transgenicznej kukurydzy. Kukurydzy MON863 odpornej na szkodniki korzeni, importowanej już w calach paszowych i GA21 z tolerancją na środki ochrony roślin, nowej w Unii. 10 letnie zezwolenie wyklucza uprawę tych odmian.

Obie odmiany kukurydz zostały opracowane przez koncern Monsanto.

Kukurydza GA21

Dzięki modyfikacji genetycznej GA21 uzyskuje tolerancję na glifosat, aktywny składnik herbicydów - środki ochrony roślin. Pozwala to na stosowanie środków ochrony roślin bez obawy o zniszczenie plonów. Giną wszystkie inne rośliny - chwasty - na polu, poza transgeniczną, odporną kukurydzą.

Glifosat jest substancją hamującą działanie syntazy EPSPS, która jest bierze udział w powstawaniu aminokwasów aromatycznych. Modyfikacja w kukurydzy GA21 polegała na wprowadzeniu do jej genomu zmienionego genu syntazy EPSPS, który produkował w roślinie nową, nieczułą na glifosat syntazę EPSPS. Modyfikacjo dokonano za pomocą "mikrowstrzeliwania", czyli fizycznego wstrzelenia w komórki roślinne nowego genu naniesionego na mikronośnikach przy pomocy "armatki genowej".

Herbicydem zawierającym glifosat jako składnik aktywny jest RoundUp Ready, także firmy Monsanto. Często właśnie herbicyd i kukurydza na niego odporna są sprzedawane "w komplecie" przez jedną biotechnologiczną.

GA21 uprawiana jest w Stanach Zjednoczonych od 1996 roku. Jako żywność sprzedawana jest także m.in. w Australii, Kanadzie, Japonii, Argentynie.

Kukurydza MON863

Modyfikacja genetyczna nadaje kukurydzy MON863 odporna na larwy owadów żywiących się korzeniami, jednego z głównych szkodników kukurydzy w Ameryce Północnej. Geny nadające odporność na szkodniki (z gatunku: Diabrotica virgifera, rodzina: Coleoptera) zostały przeniesione z bakterii glebowej Bacillus thuringensis. Dzięki nim w komórkach rośliny produkowane jest owadobójcze białko Cry. Szkodnik przy próbie zjedzenia korzenia ginie. Białko Cry jest toksyczna dla owadów z innej rodziny niż Cloeoptera, jak i dla innych organizmów, np. człowieka.

Komisja Europejska w sierpniu 2005 wydała już zgodę na import tej kukurydzy, jednak wyłącznie dla wykorzystania ich jako pasze.

Komentarze

ia007@interia.pl | 2006-02-15 00:00:00
Kukurydza MON863 produkcji fmy MONSANTO
podawana szczurom spowodowała poważne uszkodzenia ich organów wewnetrznych i układu krwiotwórczego, co zostało ujawnione przez Greenpeace i organa sądownicze w NIEMCZECH , poprzez podanie do publicznej wiadomości , utajniony uprzednio ok.1000stronicowy raport z badań sporządzony przez tenże Monsanto
KTO PROPAGUJE TEN PRODUKT JAKO ZDATNY DO SPOŻYCIA DLA LUDZI JEST ZBRODNIARZEM

ziom | 2006-03-22 00:00:00
dziwne to waszystko jest i jakies nazwy dziwne kukurydza GA21

HpsMC | 2006-11-10 00:00:00
W tekście jest błąd, "[...]owadobójcze białko Cry. Szkodnik przy próbie zjedzenia korzenia ginie. Białko Cry jest toksyczna dla owadów z innej rodziny niż Cloeoptera, jak i dla innych organizmów, np. człowieka.[...]" powinno być:'białko nie jest toksyczne!!" chyba, ze jest ale tu [http://www.biotechnolog.pl/gmo-4.htm] jest napisane, ze nie jest toksyczne!

Marcin Kawa | 2006-11-11 00:00:00
dziękuję za komentarz,
oczywiście białko Cry NIE jest toksyczne dla innych organizmów, poza owadami-szkodnikami, przeciw którym stosuje się to białko