ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Ludzka insulina z krowiego mleka

MlekoArgentyńscy naukowcy podali do wiadomości, że udało im się wyhodować transgeniczne krowy, które wydzielają razem z mlekiem ludzki hormon - insulinę. Taki sposób produkcji ma zmniejszyć koszty nawet do 30%. W dzisiejszych czasach wraz ze zwiększającą się zachorowalnością na cukrzycę zwiększa się również zapotrzebowanie na hormon obniżając poziom cukru we krwi - insulinę.

Insulina jest naturalnie produkowana przez komórki β trzustki. Pod wpływem bodźca jakim jest zwiększony poziom glukozy we krwi, organizm powoduje intensyfikację produkcji insuliny, która wzmaga transport glukozy do komórek. Niedobór lub defekt w jej działaniu jest powodem powstania cukrzycy. Całkowity brak insuliny może prowadzić do kwasicy ketonowej (zwiększonej ilość ciał ketonowych, przy spalaniu tłuszczów zamiast glukozy) lub śpiączki, co więcej- może być nawet letalny. Występują dwa rodzaje cukrzycy: typ-1 (wynikający z braku insuliny) oraz typ-2 (charakteryzujący się wrażliwością tkanek na działanie insuliny powiązany z jej niedoborem).

Nowoczesna biotechnologia używa genetycznie zmodyfikowane organizmy takie jak: pałeczka okrężnicy (E.coli) lub drożdże do produkcji insuliny. W Polsce jedynym (a na świecie jednym z nielicznych) producentem rekombinowanej ludzkiej insuliny jest firma Bioton S.A. Rekombinowana insulina znaczy tyle co, wyprodukowana w innym organizmie (nie ludzkim) poprzez ekspresje genu hormonu np. u bakterii E. coli. Insulina jest przez firmę dostępna w postaci roztworu o krótkim czasie działania (Gensulin R), insuliny izofanowa o pośrednim czasie działania (Gensulin N) oraz mieszanki roztworu i insuliny izofanowej. Może być sprzedawana w postaci substancji farmaceutycznej lub iniekcyjnej (w postaci zastrzyków).

Ponadto ludzka insulina jest produkowana przez firmę NovoNordisk jako Penfill® - dostępne na receptę, a systemy do wielokrotnego podawania insuliny (NovoPen® 4, NovoPen® 3 i NovoPen® Junior) są dostępne bezpłatnie u lekarzy zajmujących się leczeniem cukrzycy.

Zanim firmy farmaceutyczne wprowadziły na rynek zrekombinowaną insulinę, chorzy na cukrzyce musieli korzystać z insuliny bydlęcej, końskiej czy wieprzowej.

Argentyńscy naukowcy stworzyli łatwy i tani sposób na produkcję insuliny. Za pomocą metod inżynierii genetycznej wyhodowali cztery krowy zdolne do produkcji ludzkiej insuliny, i wydzielania jej do mleka. Cztery jałówki nazwane kolejno: Patagonia 1, 2, 3 i 4 (nazwa pochodzi od krainy geograficznej - Patagonii położonej południowej części Ameryki Południowej) będą zdolne do produkcji hormon, kiedy osiągną dojrzałość. Wydzielana z mlekiem będzie oczyszczana, następnie podawana pacjentom.

Modyfikacji genetycznej, tj. wprowadzeniu genu kodującego ludzką insulinę, poddano komórki pochodzące z krowiego zarodka. Następnie, na drodze zabiegu zwanego klonowaniem metodą transplantacji jąder komórkowych, ich jądra (zawierające już gen insuliny) zostały wprowadzone do komórek jajowych, z których wcześniej usunięto własne. Komórki zaczęły się dzielić, powstałe zarodki zostały wprowadzone do macic krów – matek zastępczych. W ten sposób udało się otrzymać cztery klony, zdolne w wieku dojrzałym produkować mleko z ludzką insuliną.

Naukowcy wraz z firmą Bio Sidus, która sponsoruje te badania, mają nadzieję, że insulina wejdzie na rynek już za parę lat. Tego typu insulina ma pomóc 200 milionom diabetyków na całym świecie, w tym 1,5 milionie w Argentynie. Przedstawiciele firmy Bio Sidus zapewniają, że zaledwie 25 krów będzie w stanie wyprodukować tyle insuliny jaka będzie wystarczająca dla wszystkich diabetyków w Argentynie.

Źródło: Yahoo News!, Bioton,
http://news.yahoo.com/s/nm/20070417/sc_nm/biotech_argentina_diabetes_dc

Komentarze

marta | 2007-05-02 00:00:00
bardzo ciekawe odkrycie ktore napewno pozwoli na leczenie wielu ludzi przez zmniejszenie kosztow insuliny!! jak najbardziej popieram dalsze badania i zycze uzyskania pozytywnych rezultatow!!!

AntyGmo | 2007-05-05 00:00:00
Bez jaj !!!!! To doprowadzi do katastrofy!!! Precz z Gmo!!!

Narzisse | 2007-05-05 00:00:00
ojej powiało niczym scenariusz z filmu "Seksmisja" :)

...... | 2007-05-06 00:00:00
sie nie znam ale brawo za ambicje;>

bra | 2007-05-08 00:00:00
To świetna wiadomość dla cukrzyków. Z pewnością znajdzie się wielu jej przeciwników, ale cóż... krytykują ludzie nie znający faktów

hmmm | 2007-05-10 00:00:00
a jakie są niby te fakty, których nie znamy?