ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Małopolski program ochrony przed GMO

Małopolska, jako pierwsze województwo w Polsce, wprowadzi program ochrony rolnictwa przed uprawą roślin modyfikowanych genetycznie (GMO) - czytamy w Gazecie Krakowskiej.

Opracowywana w Urzędzie Marszałkowskim Strategia Bezpieczeństwa Biologicznego ma sprawić, że Małopolska stanie się strefą wolną od upraw transgenicznych.

- To zupełnie pionierski program. Zakłada on współpracę z wieloma organizacjami i instytucjami w celu ochrony naszego rolnictwa przed roślinami modyfikowanymi genetycznie. W Polsce wiele regionów ogłosiło się strefami wolnymi od GMO, ale my jako pierwsi podejmiemy konkretne kroki - mówi Stanisław Flaga z Departamentu Środowiska i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego.

Tylko trzy województwa nie ogłosiły się do tej pory "strefami wolnymi od GMO". Są to: warmińsko-mazurskie, lubuskie oraz opolskie. W pozostałych regionach uchwalono deklaracje zakazujące upraw i sprzedawania roślin transgenicznych. Uchwały organów samorządu nie zobowiązują jednak rolników do zaniechania uprawy genetycznie zmodyfikowanych odmian roślin.

- W Małopolsce będzie inaczej. Chcemy efektywnie działać, by w naszym regionie nie było tego typu upraw. Wprowadzenie ronego i transgenicznego - twierdzi Flaga.

W Małopolsce działa ok. 700 gospodarstw ekologicznych - nie stosują one środków chemicznych, używają nasion i sadzonek o lokalnym pochodzeniu. - Wprowadzenie GMO oznacza ich zagładę. Pyłek pochodzący z roślin transgenicznych może polecieć na odległość do 25 km. Nie da się utrzymać cechy roślin uprawianych w gospodarstwach tradycyjnych - dodaje Flaga. Program ma trafić pod obrady zarządu województwa w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Wojciech Harpula, (Polskapresse)

Źródło: Gazeta Krakowska

Komentarze

desolator8@vp.pl | 2005-10-22 00:00:00
nie wiem czy dobrze robią odcinając się od roślin GMO. niedługo bo około 5 lat społeczeństwo polskie zmieni się i to w kierunku GMO, natomiast młopolska zostanie ze swoimi "pionierskimi (zacofanymi) zakazami".
ludzie zmienni są, a masę łatwo przekonać. ale to tylko moje zdanie...