ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Mechanizm powstawania chorób autoimmunologicznych?

Odkryto mechanizm, który jest prawdopodobnie przyczyną chorób autoimmunizacyjnych takich jak toczeń rumieniowaty (lupus), reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca. Grupa naukowców z National Jewisch Medical and Research Center odkryła, że potencjalnie nieszkodliwe komórki B krążące po organizmie nie są stale wyciszone jak dotychczas myślano. Jak się okazało mogą się one "obudzić" i odzyskać zdolność do ataku przeciwko tkankom organizmu z którego pochodzą.

Aby zapobiec autoimmnunizacji czyli zjawisku identyfikacji immunologicznej własnych antygenów organizmu, należy utrzymywać samoaktywujące się komórki B w stanie wyciszonym. W chorobach autoimmunologicznych układ odpornościowy organizmu jest nadwrażliwy i odpowiada immunologicznie na własne tkanki, niszcząc je. Na dzień dzisiejszy około 40 chorób zalicza się do autoimmunologicznych m.in. cukrzycę (typ 1), toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę Crohna, chorobę Hashimoto, chorobę Gravesa Basedowa i inne.
Odkrycie jak komórki B mogą być reaktywowane może pomóc w opracowaniu terapii leczącej choroby autoimmunologiczne.

Komórki B są częścią układu immunologicznego. Odpowiednio pobudzone produkują przeciwciała, które wiążą się do obcych cząsteczek i neutralizują je lub też oznaczają komórki, które mają być zniszczone. Organizm, próbując bronić się przed antygenami, produkuje ogromna ilość komórek B, z których każda zdolna jest do rozpoznania innego antygenu.

Oprócz całej gamy komórek B, rozpoznających różne antygeny, organizm produkuje także takie komórki B, które rozpoznają tkanki własnego organizmu jako antygeny. Gdy komórki te są aktywne, atakują one tkanki organizmu. Na szczęście, w normalnej sytuacji, są one w stanie anergii (stan uśpienia), w którym stykają się z antygenami, jednak nie są w stanie odebrać sygnałów potrzebnych do aktywacji mechanizmu produkującego przeciwciała.



Dotychczas myślano, że jednorazowy kontakt komórki B z antygenem powoduje wprowadzenie jej w stan anergii. Naukowcy udowodnili jednak, że samoaktywujące się komórki B wymagają stałej stymulacji antygenami, aby pozostać w stanie anergii. Natomiast usunięcie antygenu ze środowiska powoduje ich powrót do normalnego, aktywnego stanu.

Sugeruje się, że infekcja może spowodować skierowanie samoaktywujących się komórek B przeciwko narządom limfatycznym, takich jak migdałki czy węzły limfatyczne, gdzie może nie być antygenów, które wyciszyłyby komórki B. W tym momencie reakcja zapalna przeciwko infekcji bakteryjnej może aktywować niebezpieczne komórki B i spowodować chorobę autoimmunologiczną.

Dalsze badania, prowadzone przez naukowców w tym zakresie dotyczyć będą określenia roli czynników poprzedzających zapalenie i produktów bakteryjnych w utracie przez komórki B stanu anergii, a także wewnątrzkomórkowych zjawisk prowadzących do stanu anergii i przerwania tego stanu.

Źródło: National Jewish
Definicja autoimmunizacji: Wikipedia

Komentarze

gosia | 2005-11-01 00:00:00
proszę o szczegóły jesli już wreszczcie ktoś znajdzie odpowiednią i skuteczną broń na tą paskudną chorobę i uwolni nas od cierpień. RZS NIECH ZNIKNIE NA ZAWSZE ,MY CHCEMY PRACOWAĆ A NIE POBIERAĆ RENTY I BYĆ WYRZUTKAMI SPOŁECZEŃSTWA!!RATUJCIE NAS JAK NAJSZYBCIEJ!!

wojtek | 2005-11-03 00:00:00
Chciałbym być wkońcu zdrowy i nie oglądac zdziwionych twarzy, ty jesteś na ręcie? morze wkońcu skonczy się ten koszmar. Jesli wcześniej nie skończę się Ja? Proszę pośpieszcie sie z tym nowym leczeniem!!!

gosia2 | 2005-11-05 00:00:00
jestem bardzo zainteresowana tym problemem; choruję na miastenię a tereaz jestem na etapie rozpoznawania również tocznia; czekam na informacje, które mogą pomóc wszystkicm chorym; takim jak ja...

Piotr | 2005-11-07 00:00:00
Obecnie w leczeniu RZS najskuteczniejsza jest terapia przy użyciu przeciwciał monoklonalnych. Niestety, jest ona w fazach doświadczalnych i bardzo kosztowna. Natomiast z dostępnych leków w terapii można jako lek wspomagający stosować Zeel T (w porozumieniu z lekarzem, o ile zna działanie tego leku). Wg. opracowań medycznych jego skuteczność jest porównywana do inhibitorów COX - 2 (jakim do czasu wycofania był min.in. Vioxx) z tym, że nie daje skutków ubocznych.

Ania | 2007-10-29 00:00:00
Obecnie obowiązuje termin choroby autoimmunizacyjne nie autoimmunologiczne

Szewa | 2008-06-03 16:10:22
Czesc mam na zadanie zrobic referat o chorobach autoimmunologicznych chcialbym uswiadomic mojej klasie jak straszne sa choroby tego pochodzenia... Moglibyscie mi napisac cos od was z zycia.?? bo co mojej klasie jak ja im powiem to wszystko co wyczytalem w internecie i w ksiazkach? Nawet tego nie beda sluchac, a jesli nawet to i tak pewnie nic nie zrozumieja a jak im podamprzyklady z zycia to mam nadzieje ze uswiadomia sobie co to sa za choroby.. dzieki

remi | 2008-07-29 03:53:54
Hej, choruje na tocznia od 13 roku życia a mam obecnie 26lat. O cierpieniach związanych z tą chorobą nie bede pisał, bo zdrowi ludzie nie są w stanie sobie tego wyobrazić. Gdy małem 22 lata zajął mi nerki. Mimo że od 2 lat choroba jest w remisji i lekarze ciągle mowią ze mam dobre wyniki, jak na moją chorobe, to czuje ją na każdym kroku mojego życia. Już miałem opuszczać tą strone, gdy zobaczyłem to co napisał/a SZEWA na dole i tak sobie pomyślałem: co Ty wiesz o nas dziwakach których codziennie coś boli? Wiesz tylko coś z książek co przeczytałes/as a na moje to lepiej byłoby abyś z nami porozmawiał/a, bo widze ze ta twoja wiedza ksiązkowa zbyt wiele Tobie nie daje. Pozdrawiam