ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Nagrody dla młodych biotechnologów

Autorzy trzech nowatorskich prac magisterskich w dziedzinie biotechnologii zostali nagrodzeni w konkursie "Bądź liderem w świecie nauki w Polsce". Laureaci napisali prace nt. zwalczania próchnicy zębów, pleśni w zbożu i nowym zastosowaniu preparatów zastępujących krew.

"Trójka laureatów, chociaż są dopiero na starcie kariery, już teraz prezentuje wysoki poziom w dziedzinie biotechnologii. Cieszymy się z tego i gratulujemy" - powiedział przewodniczący jury konkursowego, prezes PAN prof. Andrzej Legocki.

Nagrody otrzymała trójka tegorocznych magistrów. Wybrano ich spośród 14 zgłoszonych na konkurs absolwentów biotechnologii z 2005 r.

Dominika Maj z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie otrzymała nagrodę za pracę na temat enzymu o nazwie mutanaza, który może zwalczać próchnicę i płytkę nazębną. Technologia produkcji tego enzymu może w przyszłości pozwolić na produkcję przeciwpróchniczych preparatów do higieny jamy ustnej, takich jak pasta do zębów, żel stomatologiczny czy guma do żucia.

Adriana Kłyszejko z Politechniki Łódzkiej została nagrodzona za pracę poświęconą toksycznym pleśniom, zakażającym zboże. Jej badania dotyczyły bardzo groźnych grzybów z rodzaju Fusarium, które pasożytują na ziarnach zbóż. Pleśnie te wytwarzają dwa rodzaje toksyn, które w procesie przetwarzania mąki mogą przedostawać się do pieczywa i innych produktów zbożowych.

Jacek Stępniewski z Politechniki Warszawskiej otrzymał nagrodę za pracę o wykorzystywaniu preparatu zastępującego krew w hodowli komórek, w tym komórek macierzystych. Opisane w jego pracy wyniki doświadczeń wskazują, że organiczne związki fluoru (perfluorozwiązki), stosowane jako substytut ludzkiej krwi, mogą być używane w biotechnologii jako nośniki tlenu, dostarczające go do hodowli komórek roślinnych i zwierzęcych.

Wszyscy oni w nagrodę wezmą jeszcze we wrześniu udział w międzynarodowym seminarium naukowym, zorganizowanym przez jedną z firm biotechnologicznych w Tajpej na Tajwanie. Seminarium takie było już organizowane kilkakrotnie i zapraszani na nie byli najlepsi młodzi biotechnolodzy z różnych krajów. Polacy wezmą w nim udział po raz pierwszy.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska

14 września 2005

Źródło: Nauka w Polsce

Komentarze

Gosia | 2005-10-21 00:00:00
super, to znaczy ze cos umiemy :)