ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Najważniejsze odkrycia roku 2005 według *Science*

Za najważniejsze osiągnięcie naukowe roku 2005 redakcja prestiżowego pisma "Science" uznała odkrycia związane z teorią ewolucji: mapę genomu szympansa, rekonstrukcję genomu wirusa grypy hiszpanki i odkrycie wpływu pojedynczego genu na powstanie nowych gatunków ryb.

Przedstawiona przez Darwina w roku 1859 teoria ewolucji stała się podstawą nowoczesnej biologii. Naukowcy wciąż jednak poznają nowe mechanizmy ewolucji , a jej przeciwnicy - na przykład osoby głoszące wiarę w tzw. inteligentny projekt - ponawiają ataki.

W październiku 2005 międzynarodowy zespół badaczy opublikował mapę genomu szympansa. Trwają badania nad mapą "jednoliterowych" odmian sekwencji genetycznej człowieka, co lepiej wyjaśni ewolucję naszego gatunku. Znajomość różnych odmian genetycznych w ramach Homo sapiens pozwoli wyjaśnić mechanizmy związane z rozwojem AIDS lub chorobami serca, a w przyszłości powinna umożliwi dobór metod leczenia do indywidualnych cech pacjenta.

W tym roku zsekwencjonowano też wirusa grypy "hiszpanki", odpowiedzialnego za słynną pandemię z roku 1918 i śmierć kilkudziesięciu milionów ludzi. Wyizolowany z ciał osób pochowanych w wiecznej zmarzlinie wirus ma niepokojąco dużo wspólnych cech z dzisiejsza ptasią grypą. Wirus ten początkowo też atakował tylko ptactwo.

Inne prace dowiodły dramatycznych zmian ewolucyjnych związanych z niewielkimi zmianami DNA. Pojedyncza zmiana sprawiła, że gatunek oceanicznej ryby przekształcił się w kilka gatunków śródlądowych cierników. Badania nad różnymi gatunkami wykazały, że wystarczą niewielkie zmiany w sposobie rozmnażania lub odżywiania, by jeden gatunek przekształcił się w dwa inne.

Co nas czeka w roku 2006? Zdaniem dziennikarzy z "Science", szczególnie gorącymi tematami będą leki i szczepionki przeciw ptasiej grypie, interferencja RNA u ludzi (małe fragmenty RNA mogą blokować aktywność genów), wysokotemperaturowe nadprzewodniki, badania nad genealogią mikroorganizmów, obserwacje łączenia się gwiazd neutronowych i promieniowanie kosmiczne o ultrawysokiej energii - inaczej mówiąc najszybsze jądra atomowe we Wszechświecie. Naukowcy postarają się także potwierdzić dziwne zachowanie zestalonego helu, który płynie jak ciecz oraz zebrać niepodważalne dowody na "zmartwychwstanie" uważanego do niedawna za wymarły gatunku amerykańskiego dzięcioła wielkodziobego (Campephilus principalis).

Źródło: Nauka w Polsce - PAP

Komentarze

bishop | 2005-12-28 00:00:00
interferencja RNA u ludzi.. ok, ale czy jest ona w jakiś sposób specyficzna tylko dla nas? Czy po prostu dlatego tak to sformułowano, bo najbardziej lubimy zgłębiać tajemnice własnego genomu?

BioFan | 2005-12-28 00:00:00
Za siRNA daje glowe ze dostana Nobla. Uwazam za wspaniale odkrycie roku 1998.