ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Nareszcie woda pitna dla wszystkich!?

WodaCzy można skutecznie oczyścić wodę i uczynić przydatną do picia, i do tego niewielkim kosztem? Ależ tak. Opracowano filtr, który nie tylko usuwa bakterie, ale także i wirusy, które wywołują liczne choroby, szczególnie w krajach rozwijających się, gdzie nie zawsze jest dostęp do czystej wody. Technologia ta wykorzystuje wysokoreaktywne żelazo w procesie filtracji, które "unieszkodliwia" wszelkie mikroorganizmy w wodzie. Metoda jest tania i nie wymaga użycia chloru!

Według WHO (World Human Organization) ok.16% populacji na świecie nie ma dostępu do wody pitnej. Co więcej każdego roku umiera ok. 1,8mln osób, dotyczy to szczególnie mieszkańców krajów rozwijających się. 88% tych przypadków choruje przede wszystkim z powodu zaniedbań sanitarnych i nie przestrzegania podstawowych zasad higieny.

Zespół Pei Chiu (z Uniwersytetu w Delaware) wraz z Yan Jin opracowali skuteczną metodę usuwania wirusów jako najmniejszych patogenów znajdujących się w wodzie. Jak słusznie zauważa Pei Chiu: "To poważne wyzwanie dla przemysłu wodnego. A dokładnie, jak wielkie możliwości kontroli poziomu patogenów w wodzie czy poziomu chloru jako środka odkażającego daje nam ta technika. I to jak małym kosztem!"

Wirusy są bardzo trudne do usunięcia, gdyż wykazują bardzo dużą mobilność i, co najważniejsze, są odporne na chlor (a chlor- jako środek odkażający był jednym skutecznym jak do tej pory sposobem na oczyszczanie wody).

Jak działa taki filtr z żelazem? Przede wszystkim unieaktywnia czynniki wirusowe z wody z bardzo dużą wydajnością- na 250tys. prób tylko nieliczne wirusy przedostały się przez filtr.
Podczas filtracji wirusy są dezaktywowane lub nieodwracalnie absorbowane przez żelazo. Żelazo na filtrze jest zero-wartościowe, a pozyskiwane jest na drodze produkcji żelaza i stali, jako produkt uboczny. A to daje produkcje jednej tony za tylko 750$ ! W dodatku metoda nie należy do długotrwałych, gdyż w ok. 99,999% wirusów jest usuwanych w zaledwie 20 minut!

Po długich obserwacjach i dociekliwych badaniach gleby i wód powierzchniowych Jin Yan zaobserwował, że w glebie gdzie jest duże stężenie żelaza nie występują prawie wirusy. Już wcześniej Fe0 był używany jako czynnik do zmniejszenia zanieczyszczeń, ale nikt do tej pory nie badał go w kategoriach środka przeciw czynnikom biologicznym.

UD technology usuwa wszelkie mikroorganizmy, w tym i rotawirusy, które są głównym czynnikiem wywołującym biegunkę w małych dzieci. Ponadto żelazo usuwa także szkodliwe kwasy organiczne z wody. Podczas stosowania dezynfekcji chlorem kwasy organiczne tworzyły z nim bardzo toksyczne produkty uboczne. Czyli wg naukowców ich nowoopracowana technika pozwala na oczyszczenie wody z bakterii, wirusów a ponadto ubocznych produktów dezynfekcji.

Ta jakże przydatna technika oczyszczania wody i przystosowanie jej do picia powstała na drodze współpracy między ekspertami różnych dziedzin nauki. Już po raz kolejny się okazało, że taka kooperacja owocuje sukcesem. Już może niedługo taki "sukces" będzie można zainstalować w każdym domu jako filtr na kranie, co więcej może on przyczynić się do znacznego obniżenia poziomu problemu z wodą pitną na skalę światową.

Źródło:
Tracey Bryant, " New UD technology removes viruses from drinking water", innovations-report