ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Gen microRNA reguluje długość życia

Geny kontrolujące czas formowania się poszczególnych organów mają również wpływ na kontrolę okresu starzenia się oraz śmierć organizmu, są zatem dowodem na istnienie zegara biologicznego.

Chociaż istnieje bardzo duża różnorodność pod względem długości życia poszczególnych gatunków, można jednak wyróżnić genetyczne aspekty procesu rozwoju i starzenia się – mówi Frank Slack, profesor biologii molekularnej, biologii komórki oraz biologii rozwojowej. "Użyliśmy prostego lecz dobrze zbadanego pod względem genetycznym organizmu, nicienia c.elegans i odkryliśmy geny bezpośrednio determinujące długość życia. U ludzi geny te są prawie identyczne."

microRNAZespół profesora Slack`a stwierdził, że mutacje w tych genach zmieniają zarówno regulację dotyczącą okresu rozwoju organów na różnych poziomach życia u nicienia, jak i jego długość życia.

C. elegans jest znakomitym modelem badawczym - stosunkowo niewielki (osiągający długość około 1 mm) i przezroczysty, tak że zachodzące w nim podziały komórkowe można obserwować bezpośrednio pod mikroskopem, ma zarazem dokładnie ustaloną liczbę komórek. Żyje około 21 dni.

microRNAAby przetestować działanie odkrytych genów, naukowcy stworzyli mutanty. U zwierząt z mutacją braku działania genu lin-4 okres życia był zdecydowanie krótszy od normalnego, co sugeruje, że lin-4 zapobiega przedwczesnej śmierci. Z kolei nadekspresja lin-4 prowadzi do wydłużenia się długości życia.

Według profesora Snack`a uzyskane rezultaty są silnym dowodem istnienia zegara biologicznego odpowiedzialnego zarówno za proces starzenie się jak i za normalny rozwój organów. Obecnie naukowcy pracują nad identyfikacją innych funkcji microRNA i genów ich determinujących oraz chcą sprawdzić czy zachowuje się on tak samo u myszy i u ludzi.

Źródło: Science: (December 23, 2005), Source: Yale University, Wirtualny Wszechświat

Komentarze

milka | 2006-01-16 00:00:00
ciekawe,ale zamalo o inzyneri genetycznej

Lina | 2006-03-17 00:00:00
ciekawe czy teraz bedzie mozna sobie jakos zycie wydluzyc? :) kuszaca perspektywa...