ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Nie walcz z gorączką

Nikt nie lubi, kiedy występuje u niego gorączka, ale uczucie gorąca może być zbawienne dla organizmu. W badaniach na myszach potwierdzono, że gorączka zwiększa odpowiedź immunologiczną pomagając białym krwinkom szybciej wniknąć do węzłów chłonnych, gdzie dołączają do walki z patogenami. Wyniki publikuje Nature Immunology.

Wszystkie ssaki mogą nabawić się gorączki kiedy są wystarczająco chore, nawet zmiennocieplne zwierzęta (np. ryby, czy jaszczurki) z infekcją będą szukały ciepła, żeby podnieść temperaturę ciała. Do tej pory sądzono, że gorączka pomaga poradzić sobie z infekcją zaburzając metabolizm patogenów, poprzez podnoszenie temperatury otoczenia.

Immunolog Sharon Evans z Roswell Park Cancer Institute in Buffalo ze współpracownikami wykazał natomiast, że gorączka wpływa na ruch leukocytów z krwi do tkanki limfatycznej, gdzie uczą się rozpoznawać i zwalczać patogeny. Białe krwinki ustawicznie krążą we krwi w obrębie węzłów chłonnych i innych narządów limfatycznych, ale tylko niektóre wnikają do tkanki limfatycznej przez komórki śródbłonka naczyń włosowatych (HEVs).

Dowiedziono, że gorączka pobudza komórki HEVs, które pełnią rolę "strażników" podczas przechodzenia limfocytów z krwi do węzłów chłonnych. Komórki te stymulowane są do zwiększonej produkcji ICAM-1 (białek adhezyjnych) i CCL21 (chemokin), które dzięki którym leukocyty ściślej przylegają do nich, przez co wydajniej przechodzą do węzłów chłonnych.

Podwyższona temperatura ciała powoduje, że zwiększa się liczba cząsteczek adhezyjnych na powierzchni komórek HEVs, w wyniku czego przechodzenie limfocytów z układu krwionośnego jest bardziej wydajne. Powiększone na skutek nagromadzenia limfocytów węzły chłonne są objawem infekcji.

Źródło: Science,
By Jocelyn Kaiser
ScienceNOW Daily News
7 November 2006

Komentarze

jola_fizykaa | 2006-11-18 00:00:00
Czy artykuły tego typu podają bezpieczną dla człowieka temperaturę. Czy zna ktoś linki do publikacji o szkodliwym wpływie gorączku na organizm ludzki?

LOQ | 2006-11-20 00:00:00
Ogólnie przyjmuje sie, że należy zbijać temperaturę 39-39,5. Wyższa temperatura powoduje "niebezpieczną" denaturację białek. Ciekawi mnie natomiast, czy ze wzgledu na zaobserwowanie szybszego ruchu leukocytów, na "2 plan" sprowadzono fakt unieszkodliwiania bakterii przez uposledzenie układu enzymatycznego?

Jabarex | 2006-11-20 00:00:00
W podwyższonej temp. białka sie degenerują (koagulacja)
U człowieka temp. 39 może być już groźna nie moiwąc o wyższej... ogółem wydaje mi sie że warto zbijać gorączke i dogrzewać sie w inny sosób np. pod pierzyną lub pić ciepłe napoje....podobno moczenia nóg w gorącej wodize pomaga :)

Hidee.org | 2006-11-24 00:00:00
To wszystko są bajki. Przeczytajcie "Toxoplasma gondii, a płeć" i stwierdzicie, że ten artykuł jest do bani.
PS. przeczytajcie ze zrozumieniem.

Budowniczy:) | 2006-11-30 00:00:00
Moczenie nóg nie zawsze jest dobre dla ludzi z wada serca!

uksh | 2006-12-17 00:00:00
Jak miałbym do wyboru albo narażać się na niebezpieczeństwo związane z utrzymywaniem się wysokiej temperatury (szczególnie neurologicznym), albo obniżeniem temperatury, to wybrałbym drugą opcję. Inhibitory COX3 nie są na tyle skuteczne, żeby przy wyższych gorączkach stłumić całkowicie wzrost temperatury, także kom. odpornościowe i tak się pobudzą.