ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Nowa edycja Amgen Scholars Europe Programme

Rozpoczęła się kolejna edycja programu Amgen Scholars, dzięki któremu polscy studenci będą mieli szansę wziąć udział projektach badawczych na prestiżowych zagranicznych uczelniach m.in. w Cambridge.

W czasie, kiedy nowe pokolenie naukowców jest potrzebne jeszcze bardziej niż kiedyś, Fundacja Amgen rozpoczęła Europejski Program Naukowy AMGEN (Amgen Scholars Europe Programe - ASEP), aby jak najszybciej zapewnić przyszłym czołowy naukowcom dostęp do laboratoriów badawczych na światowym poziomie. Program ASEP jest adresowany do studentów kierunków medycznych, chemicznych, biologicznych i bioinżynieryjnych. Po raz kolejny mogą w nim wziąć udział również polscy studenci, którzy zgłoszą swoją aplikację do programu.

Program Naukowy AMGEN to inicjatywa z budżetem w wysokości 27,5 miliona dolarów. Po raz pierwszy rozpoczęto działalność na terenie Stanów Zjednoczonych w 2006 roku. Fundacja Amgen zdecydowała się na rozszerzenie działalności na Europę. Program daje studentom możliwość uczestnictwa w projektach badawczych pod opieką najbardziej utytułowanych i doświadczonych naukowców z obszaru biologii, bioinżynierii i chemii. W Europie partnerami programu są Uniwersytet w Cambridge (Wielka Brytania), Karolinska Institutet, (Szwecja) i Uniwersytet Ludwig-Maximilians – LMU (Niemcy).

To już druga edycja programu ASEP w Europie. W poprzedniej edycji wzięło udział 59 stypendystów. Reprezentowali oni 35 uczelni wyższych spośród 15 europejskich krajów, m.in.: Bośnię, Chorwację, Finlandię, Francję, Niemcy, Grecję, Irlandię, Rosję, Serbię, Hiszpanię, Szwecję, Szwajcarię, Wielką Brytanię, Turcję oraz Polskę, W ubiegłym roku Polskę reprezentowało 7 wybranych studentów.

O przyjęciu na studia decyduje każdy jednostka akademicka, biorąca udział w programie ASEP, wybierając spośród zgłoszonych aplikacji z całej Europy. Każdy z programów ma indywidualny proces aplikacyjny i wymaga informacji o dotychczasowych wynikach nauki, listu rekomendacyjnego i eseju. Laureaci nie pokrywają żadnych kosztów związanych z udziałem w Programie. Poszukiwane są przede wszystkim osoby zainteresowane tematyką konkretnych projektów badawczych, które chcą poszerzać swą wiedzę w danych dziedzinach.

Więcej informacji o programie i naborze znajduje się na stronie www.amgenscholars.eu

O Fundacji Amgen:

Celem fundacji Amgen (wwwext.amgen.com/citizenship/overview.html) jest wspieranie edukacji przedmiotów ścisłych, poprawa dostępu pacjentów do służby zdrowia i wzmacnianie społeczności lokalnych, gdzie żyją i pracują pracownicy Amgen. Od 1991 roku Fundacja przeznaczyła 130 milionów dolarów na granty dla organizacji non profit w Stanach Zjednoczonych, Puerto Rico i Europie. Ich celem było zainicjowanie zmian w systemie edukacji, zdrowia i wspierania społeczności lokalnych.

O grantach przyznawanych na badania przez Amgen:

Inicjatywa grantów przyznawanych przez Amgen powstała w 2006 roku. Na ten cel dotychczas zostało przyznanych 27,5 miliona dolarów. Kwota ta zapewnia studentom udział w badaniach na najlepszych światowych jednostkach badawczo – dydaktycznych. W Stanach Zjednoczonych w projekcie biorą udział uczelnie: California Institute of Technology; Columbia University/Barnard College; Howard University; MIT; Stanford University; University of California, Berkeley; UCLA; University of California, San Diego; University of California, San Francisco oraz University of Washington. Natomiast w Europie są to uczelnie: University of Cambridge, Karolinska Institutet, and Ludwig-Maximilians-Universität.

Do końca 2009 roku ponad 800 studentów skorzystało z grantów przyznanych przez Fundację Amgen. Wielu spośród dotychczasowych stypendystów jest w trakcie przygotowania doktoratów na najlepszych światowych uczelniach.