ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Nowa odmiana soi GMO dopuszczona na unijny rynek

soja modyfikowana genetycznieW dniu 4 grudnia 2008 roku Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję zezwalającą na import do Unii Europejskiej nowej odmiany soi genetycznie zmodyfikowanej MON89788, znanej również jako Roundup Ready 2 Yield. Autoryzacja obejmuje import, możliwość przetwarzania, jako żywność oraz pasze.

Wniosek o rejestrację został złożony przez firmę biotechnologiczną Monsanto. Odmiana soi Roundup Ready 2 Yield uzyskała pozytywną ocenę ryzyka Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), jako spełniająca wszelkie wymogi bezpieczeństwa. EFSA uznała, że nowa odmiana soi nie stwarza żadnego ryzyka dla zdrowia ludzi i zwierząt ani dla środowiska naturalnego.

Soja MON89788 przeszła pełną procedurę autoryzacji określoną w prawie wspólnotowym. Kraje członkowskie nie wypracowały jednolitego stanowiska, co do jej rejestracji, nie udało się osiągnąć również kompromisu w ramach Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt (SCoFCAH), w związku z tym Rada Unii Europejskiej przedstawiła pełne dossier do ponownej oceny i decyzji Komisji Europejskiej.

Zezwolenie jest ważne przez okres 10 lat, a każdy produkt składający się lub wyprodukowany z tej odmiany soi transgenicznej będzie podlegał obowiązkowemu znakowaniu oraz procesowi identyfikowalności, zgodnych z prawodawstwem wspólnotowym.

Źródło: informacja prasowa Niezależna Agencja Prasowa (NAP).

Komentarze

gs | 2008-12-23 11:14:49
EFSA uznała, że nowa odmiana soi nie stwarza żadnego ryzyka dla zdrowia ludzi i zwierząt ani dla środowiska naturalnego.
to teraz czekamy z niecierpliwością na rundup ready chwasty (podobno w USA już są), na pewno i na takowe wynajdzie się jakaś chemia i pewnie tą chemią będzie handlować monsanto i zapewne znów ciemnogród odnotuje postęp w produkcji roślinnej
swoją droga ciekaw jestem w jaki sposób monsanto uzyskało pozytywną opinię EFSA, pewnie w taki sam jak w USA i Kanadzie...

antyGMO | 2008-12-26 01:40:22
Najbardziej przykre jest to, że jeśli ktoś wypowiada się negatywnie o GMO, to od razu jest nazywany \wrogiem postępu\, - oszołomem - itd. A argumenty zwolenników GMO, że modyfikacja genetyczna rośliny taka jak wprowadzenie genu bakterii bt niczym nie różni się od naturalnych lub spowodowanych przez hodowców krzyżówek, to po prostu nieuczciwość intelektualna. Przeraża mnie dokąd ten świat zmierza i ta nienasycona chciwość koncernów.

Ateizm | 2009-01-30 10:18:37
Dr. Rath - kartel farmaceutyczny (PL)
http://pl.youtube.com/view_play_list?p=94FF6441AF0A233E

goska | 2009-02-01 07:01:32
ludzie to smierc powolna

ewi | 2009-03-23 11:23:50
moi rodzice maja 15 folii pomidora,haruja od 20 lat,ale nasze pomidorki sa najpyszniejsze ze wszystkich,naturalne ,ale kiedy przyjezdzaja do mojego ojca ludzie ktorzy chcy od niego kupic np 500kg to pytaja sie go czy sa duze i twarde ,bo zwyklego szarego czlowieka ktory od niego kupuje w sklepie interesuje jedynie wyglad,a smak to inna kwestia.a taki genetycznie zmodyfikowany pimidor jest ladny i dorodny ,czyja to wina?to ludzie chca takie swinstwa jesc ,ja mam swoje miekkie slodziutkie pomidorki.

Jo | 2009-10-21 14:13:17
Ewi, to nie ludzie. Ludzie tylko kupują to co jest. Koszmarem są mnie zakupy, bo pracuję w mieście i do tego do późna. Od dawna omijam szerokim łukiem supermarkety bo to się w nich sprzedaje woła o pomstę do nieba. Jemy jak zwierzęta, chorujemy coraz bardziej. Za tzw zdrową żywność albo się płaci krocie albo próbuje na własną rękę kupować od sprawdzonych producentów. Nawet w tzw warzywniakach sprzedawcy mają problem z kupnem czegoś dobrego. Wszędzie to samo świństwo, bez smaku, za to ma kolor, twardość i miesięczna odporność na psucie.
Mnie też przeraża mnie dokąd ten świat zmierza i ta nienasycona chciwość koncernów. Ja się temu aktywnie, ile mogę, przeciwwstawiam (petycje, apele, wysyłam, piszę, bo cóż innego mogę?).
I jeszcze nie rozumiem jednego, skoro statystyczna większość nie chce GMO na swoim stole, a dlaczego statystyczna mniejszość (ok60 jest przeciw, 20 obojętna, a reszta zdecydowanie za) próbuje na siłę nam to wcisnąć? Gdzie w tym demokracja i prawa człowieka?
Dla zwolenników GMO, na stole: przetestujcie wpływ transgenicznej żywności wielopokoleniowy na sobie. Dajcie dobry przykład nauce. Nam dajcie święty spokój.

Baku | 2010-12-26 12:08:31
Witam, strona typowo propagandowa \biotechnologie\,
polecam w szczególności \rozwiązania globalne na lokalne problemy.\

polecam filmy:
\Świat wg monsanto\,
\Gmo ustawowe oszustwo\,
\Rozwiązania lokalne na globalny bałagan\;

książki: \nasiona kłamstwa\,
\świat wg monsanto\,

teledysk: \Piosenka Powiedz Stop GMO Michael Adams\