ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Odkryto enzym odpowiedzialny za transport białek

Naukowcy z Uniwersytetu British Columbia odkryli u ssaków enzym odpowiedzialny za transport białek w komórkach. Opublikowany 20.12.2004 roku artykuł odkrywa nową droge w zrozumieniu mechanizmów przede wszystkim funkcjonowania neuronów oraz chorób takich jak choroba Huntingtona czy Alzheimera.

Enzym HIP14 jest palmitynową transferazą, która dołącza swe cząsteczki do białek wpływając tym samym na ich transportowanie do specyficznych miejsc w komórce, gdzie będą one spełniać swoje zasadnicze funkcje.Ten proces znany jako palmitylacja jest szczególnie ważny dla normalnego funkcjonowania systemu nerwowego, gdzie białka są transportowane szczególnie szybko.

Do tej pory naukowcy nie wiedzieli jak białka ssaków zostają upalmitynowane. Podczas swoich studiów nad choroba Huntingtona, zespół dr Michaela Haydena z Centrum Medycyny Molekularnej i Terapeutycznej zidetyfikował białko o nazwie HIP14 i uznał, że bierze ono udział w palmitylacji. Dla dalszego zrozumienia tego mechanizmu zespół dr Haydena nawiązał współprace z dr.Alaa El-Husseini z Brain Research Centre, który jest ekspertem w dziedzinie palmitylacji białek. Dziąki tej współpracy dowiedziono, że HIP14 jest rzeczywiście palmitylowa transferazą wystąpująca u ssaków.

Odkryto również, że w przypadku braku tego enzymu białka nie są transportowane do miejsca ich przeznaczenia. Sądzi się, że ta zmiana w "przemieszczaniu się" się białek może powodować wiele neurologicznych dysfunkcji i może być jedną z przyczyn choroby Aizheimera czy Huntingtona.

Źródło: Innovations-Report.com