ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Optyczny sensor stężenia glukozy ze krwi

Jeśli lekarstwa na cukrzycę nie przejdą pozytywnie prób klinicznych, pacjenci nie będą musieli przynajmniej kłuć samych siebie w celu stwierdzenia poziomu cukru we krwi. Trwają prace nad ulepszeniem sensora glukozy opartym na technologii optycznej - z wykorzystaniem światłowodu. Projekt daje nadzieje na stworzenie wrażliwego i mniej inwazyjnego czujnika stężenia glukozy we krwi.

Technika ta polega na mierzeniu zmian we promieniowaniu fluorescencyjnym, które pojawia się, kiedy glukoza łączy się z pewnymi molekułami. Sensor jest małym światłowodem, który może zostać wszczepione pod skórę pacjenta. Doświadczenia przeprowadzają naukowcy z Uniwersytetu w Południowej Kalifornii prowadzeni przez profesora inżynierii biomedycznej Geralda Loeba.

Aby odczytać stężenie glukozy, przenośny analizator będzie świecić światłem ultrafioletowym do wolnej części włókna i mierzył fluorescencję. Do drugiego końca światłowodu przyłączona jest macierz polimerowa glikolu polietylenu rozproszona między ściśle połączonymi związkami chemicznymi, z których każdy przyczepia inną cząsteczkę fluorescencyjną.

Pod wpływem światła ultrafioletowego przyłączone cząsteczki świecą przy jednej długości fal. Kiedy naukowcy zamienili macierz na roztwór glukozy, cząsteczki glukozy oderwały i zastąpiły jeden ze związków chemicznych, dekstran. W rezultacie, kompleks chemiczny zaczął emitować fale o dwóch różnych długościach. Poziom intensywności fluorescencji na dwóch długościach fali jest proporcjonalny do stężenia glukozy.

Według prof. Loeba, sensor powinien być tani i łatwo dostępny. Obecnie dostępne wszczepiane sensory mierzą napięcie spowodowane przez reakcję chemiczną, gdzie zachodzi rozkład glukozy. Jeśli jej stężenie wokół sensora zmaleje, a glukoza z otaczających tkanek nie dopłynie wystarczająco szybko, istnieje ryzyko wystąpienia nieprawidłowego pomiaru. Dlatego sensory oparte na technologii optycznej gdzie nie zachodzi rozkład glukozy wydają się być bardziej rzetelne.

Źródło: Technology Review, MIT

Komentarze

xxx | 2007-01-11 00:00:00
czyli to jest chwilowe przylaczanie do macierzy glukozy i emisja swiatla fluorescencyjnego?

Jak tak to faktycznie moze to u osob z choroba ulatwic a nawet zautomatyzowac badanie i podawanie insuliny [zmniejszenie dawek?/ pseudo kontrola podobna do tej w trzustce]

Luiza BERTIE, Oslo | 2009-12-05 20:47:14
G1.
Wpisz w Google: INSTYTUT IRL KRAKÓW.
_______: Przeczytaj; tam znajdziesz wyjaśnienie i pomoc.