ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Opublikowano szkic genomu krowy

genom krowy krowaNaukowcy opublikowali szkic krowiego genomu. Mimo, iż jest on niepełny, może służyć do badań porównawczych między genomem krowim a innych zwierząt, lub ludzkim. Pełniejsza wersja będzie dostępna w roku 2005. Naukowcy wierzą, że poza lepszym zrozumieniem genomiki, dane te pozwolą w przyszłości na otrzymanie lepszej wołowiny i produktów mlecznych.

Nad otrzymaniem genomu krowiego pracuje międzynarodowy zespół pod przewodnictwem dr Richarda Gibbsa z Baylor College of Medicine*s Human Genome Sequencing Center w Houston, Texas, US. Jako głównego materiału naukowcy używają rodzaju krowy używanego w produkcji mięsa, jednak prowadzone są też badania krów z innych ras, aby otrzymać zróżnicowany obraz.

Uzyskane dane na temat genomu będą udostępnione za darmo, za pośrednictwem Internetu, w bazach danych. Genom krowi jest szczególnie ciekawy, ponieważ zwierzęta te podczas setek lat hodowli zostały poddane przez człowieka silnej selekcji w celu otrzymania pożądanych cech.

Jest on pod względem wielkości podobny do ludzkiego, zawiera podobną ilość par zasad. Liczba jego genów jest szacowana na około 30 000.

Źródło: BBC News, HGSC

Komentarze

cool | 2005-09-19 00:00:00
cool!!!!

kasia16 | 2008-04-02 16:21:59
fujj jak mozna cos takiego wstawic na neta!

angela | 2008-10-08 19:03:29
woow

wieru | 2009-04-24 09:16:12
Bardzo się cieszę to ważny krok dla nauki. Czekałem na to od dawna i nie moge się juz doczekać publikacji wyników.