ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Otwarcie Parku LifeScience Kraków

Jagiellońskie Centrum Innowacji oficjalnie otwiera w Krakowie pierwszy obiekt unikatowego na skalę środkowo-europejską Parku LifeScience. Spółka PM Group była zaangażowana w projektowanie i realizację całej biotechnologicznej inwestycji.

Zespół ekspertów PM Group opracował program funkcjonalno-użytkowy dla oddawanego właśnie do użytku budynku nr 1 Parku LifeScience Jagiellońskiego Centrum Innowacji. Firma nadzorowała i zarządzała też jego budową. Pierwszy obiekt Parku jest w szczególności ukierunkowany na duże firmy realizujące wieloletnie i kosztowne projekty badawcze. Jagiellońskie Centrum Innowacji oferuje wynajem wyspecjalizowanej powierzchni laboratoryjnej dla przedsiębiorstw z branży life science ze szczególnym uwzględnieniem firm biotechnologicznych. Projekt realizowany przez spółkę córkę Uniwersytetu Jagiellońskiego to pierwsze tego typu przedsięwzięcie nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie Środkowej.

Do końca roku gotowy będzie projekt wykonawczy kolejnego etapu Parku LifeScience w Krakowie. PM Group oprócz projektowania zajmie się tym razem jeszcze nadzorem autorskim nad inwestycją. Nowy etap obejmie dwa obiekty: budynek nr 2 - Bioinkubator oraz budynek nr 3 - kolejny obiekt Parku. Nowe laboratoria w projektowanych obiektach Parku LifeScience uzyskały wsparcie finansowe Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, gdzie wartość umowy o dofinansowanie i realizację całego projektu wynosi 125 mln zł brutto.

BioInkubator zgodnie z planem inwestora będzie dedykowany pod wynajem małym firmom i projektom typu start-up. Budynek o powierzchni prawie 7, 5 tys. mkw. zostanie połączony z istniejącym gmachem w poziomie podziemia. - Parter zajmą reprezentacyjna recepcja, sekretariat z zapleczem technicznym oraz pomieszczenia laboratoryjno-biurowe o minimalnej powierzchni 50 mkw. Na pierwszym piętrze zaprojektowano laboratoria fizykochemiczne, na drugim laboratoria biotechnologiczne - wylicza Witold Michałowski, project manager PM Group.

W tym budynku firma PM Group zaprojektowała w pełni wyposażone laboratoria, które będą wynajmowane do badań zarówno przez doktorantów, jak i początkujący biznes. - W Bioinkubatorze osoby lub instytucje, które nie są w stanie sfinansować zakupu urządzeń laboratoryjnych, a potrzebują badań do rozwoju swoich projektów, będą mogły wykonywać badania, płacąc tylko za czas pracy laborantów i wykorzystanie sprzętu.

Kolejny projektowany element Jagiellońskiego Parku LifeScience - budynek numer 3 - to także obiekt laboratoryjny. W jego podziemiach powstanie m.in. zaplecze techniczno-magazynowe badań, a na pierwszym i drugim piętrze - pracownie fizykochemiczne. Powierzchnia tej części parku to niewiele ponad 7 tys. mkw. Oprócz części badawczej projektanci przewidzieli w budynku numer 3 bogate zaplecze socjalne. Zaplanowano tam na przykład przedszkole, fitness, bar winny oraz sale konferencyjno-szkoleniowe. Na dachu budynku przewidziany jest taras, który ma służyć użytkownikom, jako miejsce relaksu.

Jagielloński Park i Inkubator Technologii będą strzeżone wspólnym systemem monitoringu, opartym na systemie kamer. Zainstalowany zostanie system zarządzania inteligentnym budynkiem BMS. Także kontrola dostępu opierać się będzie o najnowocześniejsze rozwiązania. Przy wejściach do laboratoriów zamontowane zostaną strzegące bezpieczeństwa badań czytniki biometryczne.

W całym Parku Life Science ma pracować około 500 naukowców i badaczy. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Bobrzyńskiego, w sąsiedztwie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło: informacja prasowa PM Group