ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Pierwszy w Polsce Park LifeScience coraz bliżej

PM Group zakończył prace przy pierwszym etapie budowy Parku LifeScience w Krakowie. To pierwsze przedsięwzięcie biotechnologiczne realizowane na tak dużą skalę w Polsce.

Park LifeScience to innowacyjna w Polsce inwestycja realizowana na zlecenie Jagiellońskiego Centrum Innowacji w Krakowie. W ramach pierwszego etapu prac, który zakończył się na przełomie 2008 i 2009 roku, powstał budynek parku technologicznego o powierzchni blisko 6 tys. mkw. Rolę inżyniera kontraktu pełnił PM Group w konsorcjum z wrocławską spółką Ekocentrum. Poza tym PM Group wraz z krakowskim biurem architektonicznym IMB Asymetria wykonał program funkcjonalno – użytkowy budowy specjalistycznej infrastruktury związanej z badaniami w dziedzinie life science. Firma przeprowadziła także specyfikację techniczną wykonania i odbioru robót budowlanych. W kulminacyjnym momencie budowy zarządzała pracą nawet 200 osób. PM Group jest jeszcze w trakcie uzyskiwania dla budynku parku technologicznego międzynarodowego certyfikatu jakości obiektu.

Wybudowany właśnie park to pierwszy z trzech budynków całego kompleksu biotechnologicznego, który przeznaczony będzie pod komercyjny wynajem laboratoriów oraz zaplecze badawcze i organizacyjne dla krajowych i zagranicznych firm z sektora life science. Park LifeScience będzie w szczególności ukierunkowany na duże firmy realizujące szeroko zakrojone, wieloletnie i kosztowne projekty badawcze. W kolejnych etapach inwestycji powstaną dwa obiekty: inkubator biotechnologiczny o powierzchni 9 tys. mkw. i drugi budynek parku technologicznego o powierzchni 10 tys. mkw. Zakłada się, iż w całym Parku pracować będzie około 500 naukowców i badaczy. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakończenie całego przedsięwzięcia planowane jest na 2010 rok.

Źródło: informacja prasowa PM Group / Profit Communications.