ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Pomyślne próby kliniczne leczenia choroby Alzheimer*a

Naukowcy informują o pozytywnych wynikach pierwszej fazy prób klinicznych leczenia choroby Alzheimer*a. Zastosowana terapia, polegająca na wprowadzeniu zmodyfikowanych genetycznie komórek do mózgu, spowodowała poprawę stanu pacjentów i brak skutków ubocznych.

Praca dokumentująca dokonania zespołu pod kierownictwem Marka Tuszynski*ego z UCSD (University of California San Diego) ukazała się przed drukiem, 24 kwietnia, na stronie internetowej magazynu Nature Medicin.

Opisują oni przeprowadzenie próby klinicznej leczenia choroby Alzheimer*a, wykonanej na ośmioro ludziach u których rozpoznano schorzenie we wczesnej fazie. Terapia wykorzystuje unikalne właściwości nerwowego czynnika wzrostu (ang. nerve growth factor, NGF). Jest to białko które działa stymulująco na neurony cholinergiczne, chroni je przed śmiercią, a utrata ich jest jedną z charakterystycznych cech choroby Alzheimer*a.

Od każdego pacjenta zostały pobrane jego własne komórki skóry – fibroblasty. Zostały one genetycznie zmodyfikowane poprzez wprowadzenie do nich genu kodującego NGF. W efekcie otrzymali komórki skóry wydzielające czynnik wzrostu, mający pobudzić do wzrostu specyficzne populacje komórek nerwowych. To jednak dopiero mniej zaskakująca część eksperymentu.
Komórki te zostały wszczepione do przodomózgowia pacjentów, od których je pobrano. Zaczęły tam wydzielać nerwowy czynnik wzrostu. W swojej pracy autorzy stwierdzili, że po 22 miesiącach u sześciu badanych nie udało się im zaobserwować żadnych ubocznych skutków terapii NGF.
Przeprowadzone testy psychologiczne wskazywały na znaczne spowolnienie rozwoju choroby.
Podczas prowadzonych badań jeden z pacjentów zmarł. Sekcja jego mózgu wskazuje na zauważalny wzrostu komórek po implantacji, w odpowiedzi na NGF.
Po pierwszym sukcesie, badacze zapowiadają kontynuację prób klinicznych.

Więcej informacji:
Sukces w walce z Alzheimerem: terapia genowa - Wojciech Moskal, Gazeta.pl

Nature Medicine: A phase 1 clinical trial of nerve growth factor gene therapy for Alzheimer disease.
Published online: 24 April 2005

Komentarze

ollo | 2005-05-12 00:00:00
hehe czy jest mozliwa pomoc w wykupieniu subskrypcji do artykulu z Nature Medicine? czy ten artykul nie otwiera sie tylko u mnie? jesli nie to i tak kazdy moze sobie znaleźć streszczenie w NCBI. papa:)

filip | 2005-05-12 00:00:00
u mnie otwiera sie abstrakt, bez problemu - czy u ciebie nie? artykulu calego oczywiscie nie ma (chyba ze ktos ma 18$ na niego ;)
no racja, streszczenie kazdy moze znalezc, ale przez linka jest szybciej, temu tam jest :) wydaje mie sie to ok - dzieki za komentarz:)

matejko80 | 2009-06-06 00:19:22
witam jestem chyba w pierwszej fazie tej choroby i lekarze neurolodzy mówią mi ,że to nie jest ta choroba a mnie już po opuszczeniu łóżka dostaję drgawek z którymi nie mogę sobie poradzić .A najgorsze jest to , że mam zawroty i tracę równowagę przez co boję się chodzić . Jeżeli ktoś z państwa może mi doradzić to podaję mój adres e miel hieronim7@op.pl .Będę bardzo wdzięczny .