ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Powierzchnia upraw roślin GMO w Europie stale się zwiększa

GMO RaportEuropaBio, przedstawiła najnowsze informacje nt. wielkości upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych w Europie – 110 077 hektarów w 7 państwach Unii Europejskiej, co oznacza 77% wzrost w ciągu ostatniego roku.

Liczby wskazują, że areał upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych zwiększył się czterokrotnie we Francji i ponad dwukrotnie w Czechach i w Niemczech. Hiszpania, która jest największym plantatorem roślin genetycznie zmodyfikowanych, odnotowała ponad 40% wzrost i to po 10 latach ich uprawy.

Do dzisiaj jedyną rośliną GM uprawianą w Unii Europejskiej jest kukurydza Bt. Kukurydza ta zawiera gen, który pozwala obronić się jej przed omacnicą prosowianką – szkodnikiem upraw, który obecnie występuje głównie w południowej i środkowej Europie i stale przesuwa się na północ.

"Jesteśmy zachwyceni widząc jak szybko wzrasta areał upraw roślin GM pomimo, że tylko jeden produkt dostępny jest na rynku" – oświadczył Johan Vanhemelrijck, Sekretarz Generalny EuropaBio. „Uprawa roślin GM jest prawnie możliwa we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej i my silnie nakłaniamy decydentów w Europie aby dali wszystkim rolnikom prawo wyboru technologii, którą uważają za najlepszą, aby ochronić swoje uprawy i zwiększyć swoją konkurencyjność." – dodał.

Uprawy GM są dla rolników narzędziem do zwiększenia plonów, zmniejszenia nakładów pracy oraz walki ze szkodnikami. Obecnie w 46 państwach na całym świecie 209 odmian roślin GM jest uprawiane bądź prowadzone są doświadczenia z ich udziałem. Otrzymane z nich produkty – autoryzowane w Unii Europejskiej, mogą zostać importowane do Europy i wykorzystane jako żywność lub pasza.

W tym roku, wg danych Polskiego Związku Producentów Kukurydzy kukurydzą GM obsiano w Polsce ponad 320 ha. Producenci kukurydzy dotknięci problemem omacnicy prosowianki zdecydowanie opowiadają się za wykorzystaniem nowych technologii w rolnictwie. Mają do wyboru stosowanie nowych technologii lub ponoszenie realnych strat ekonomicznych w przypadku rezygnacji z tych technologii. Polscy rolnicy chcą mieć prawo wyboru technologii uprawy.

Tabela 1. Zestawienie powierzchni upraw roślin GM w Europie [ha].
GMO w Europie 2007

EuropaBio jest Europejskim Stowarzyszeniem Przemysłu Biotechnologicznego, reprezentuje 85 członków korporacji współpracujących na poziomie światowym, 11 członków stowarzyszonych, 5 bioregionów i 25 narodowych organizacji biotechnologicznych, które reprezentują 1800 małych i średnich przedsiębiorstw zaangażowanych w badania i prace rozwojowe, testowanie, produkcję i dystrybucję produktów biotechnologicznych.
http://www.europabio.org

Źródło: Materiał prasowy Niezależnej Agencji Prasowej (NAP)

Komentarze

niestety | 2007-11-15 00:00:00
tu niestety nic się nie dowiedzia.łem

!~~`~~ | 2007-12-13 00:00:00
ja też

hulan | 2008-02-05 00:00:00
a ja się dowiedziałem. bo wiedziałem czego szukałem.

grzesiek | 2008-04-04 17:57:14
Jestem ciekaw, czy producenci firmy \Monsanto\ spożywają żywność którą produkują?