ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Poznano sekwencję chromosomu 5

Chromosom 5Chromosom 5 składa się z ponad 180 mln par zasad. Jednym z największych ludzkich chromosomów (zawiera liczne wewnątrzchromosomalne duplikacje), a mimo to znajduje się na nim "niewiele" genów - 923.
Chromosom 5 jest dwunastym z już zsekwencjonowanych ludzkich chromosomów (a pierwszym z dużych), niepoznanych pozostaje kolejne dwanaście.

Zespuł prowadzony przez Jermy*ego Schmutza z Centrum Ludzkiego Genomu Uniwersytetu Stanforda w Palo Alto opublikował swoje wyniki na łamach tygodnika "Nature".

Wg naukowców znajdujące się na chromosomie 5 geny mają związek z wieloma chorobami, np: choroba Crohna (zapalna choroba jelit), astma atopowa, zespół Sotosa (rzadka choroba, objawiająca się rozrostem kości czaszki i opóźnieniem w rozwoju umysłowym).

A także znajduję się na nim grupa genów kodujących interleukiny - białka regulujące rozwój i funkcje funkcje komórek odporności i komórek krwi.

Więcej inforamacji na temat wszystkich poznanych chromosomów ludzkich: Nature: Human Genomics.

Źródło: PAP, Nature

Komentarze

olaa | 2007-03-24 00:00:00
macie moze cos o sekwencji chromosomu 8 ?? bo pilnie potrzebuje a nigdzie nie umie znalesc:(