ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Protest Greenpeace przeciw GMO w Polsce

Greenepace przeciw GMOPolicja usunęła 30 działaczy organizacji "Greenpeace" sprzed Kancelarii Premiera. Pikietowali oni budynek, protestując przeciwko zezwoleniu na uprawę i sprzedaż w Polsce genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy.
Akcja trwała 2 godziny. Kilku demonstrantów wspięło się po drabinach na balkon nad głównym wejściem do budynku i rozwiesiło transparent z hasłem "Stop GMO, póki nie jest za późno".

Greenepace GMOEkolodzy chcieli dziś otrzymać od szefa rządu pisemne zapewnienie, że Polska wprowadzi zakaz importu modyfikowanej genetycznie kukurydzy najpóźniej od końca lutego. Takie zakazy wprowadziły już między innymi Francja, Niemcy, Grecja i Austria. A także Węgry po ostatniej – 19 stycznia 2005 - akcji Greenpeace w tym kraju.

Przypominamy, że 8 września 2004 roku Komisja Europejska zezwoliła na dopuszczenie na unijny rynek nasion zmodyfikowanych genetycznie roślin uprawnych. Chodzi konkretnie o 17 odmian kukurydzy, linii MON 810 amerykańskiego koncernu Monsanto (odpornej na szkodniki owadzie).

Każde państwo może wprowadzić poprawkę do unijnej ustawy i zakazać uprawiania genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy mimo odgórnej zgody UE.
W Polsce, eksperci Ministerstwa Środowiska zapewniają, że żadnego dokumentu nie przygotowują, i wiosną na polach pojawią się pierwsze uprawy nowej kukurydzy.

Źródło: Gazeta.pl