ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Przyznana nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii

Nobel w dziedzinie medycyny i fizjologiiDwójka uczonych amerykańskich, Richard Axel i Linda B. Buck otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Uhonorowano ich za badania dotyczące receptorów węchowych i układu węchowego.
Dwójka laureatów opublikowała swoje badania w 1991 roku, gdzie opisali oni rodzinę około tysiąca genów kodujących receptory węchowe, znajdujących się na powierzchni komórek węchowych.

Wykazali oni ze na jednej takiej komórce znajduje się tylko jeden typ receptora, odpowiadającego za wykrywanie cząsteczek zapachowych podczas ich wdychania. Następnie pracując osobno, wyjaśnili działanie układu węchowego począwszy od tworzenia się receptorów, aż po przekazywanie sygnału i powstawanie wrażenia węchowego.

Ludzki nos jest w stanie wyczuć ponad 10 000 zapachów mimo, że pojedyncze komórki, zawierając tylko jeden receptor są wyspecjalizowane w rozpoznawaniu tylko niewielkiej liczby związków zapachowych. Dziej się tak, ponieważ ludzki mózg zbiera sygnały dochodzące od różnych receptorów po czym zapamiętuje i rozpoznaje wzorzec zapachowy, który jest odczuwany jako odrębny zapach.

Neurony wydzielające receptor węchowy
Foto: Neurony wydzielające receptor węchowy, Copyright: Columbia.edu

Źródło: Dziennik PAP, BBC News, Gazeta.pl