ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Pyrolobus fumarii

Ekstremalnie wytrzymała na temperaturę bakteria - potrafi żyć w 113° C! Najniższą, w jakiej daje sobie rade ten ekstremofil jest 90° C.

Pyrolobus fumarii, bakteria znaleziona w 1997 roku przez naukowców na gorącej, wulkanicznej wyspie we Włoszech. Należy do organizmów, które czerpią energię z redukcji azotanów do amoniaku przy użyciu wodoru H2 jako donora elektronów. Jednak, ku uciesze wszystkich tych, w których drzemie naukowiec-eksplorator, nie jest to najbardziej odporny na wysoką temperaturę organizm znaleziony na ziemi! W sześć lat po znalezieniu Pyrolobus fumarii naukowcy Derek Lovley i Kazem Kashefi z University of Massachusetts zawiadomili o odkryciu bakterii, którą nazwali "strain 121", ponieważ mogąc przetrwać w 121°C przełamała ona prymat P. fumarii zwiększając o 8° temperaturę uważaną za górną granicę dla występowania życia. "Strain121" została znaleziona na dnie Pacyfiku, w kominach hydrotermalnych, na głębokości około 2,4 km. Tak głęboko woda ciągle występuje fazie ciekłej, z powodu wysokiego ciśnienia. Skąd jednak znalazła się tam woda o temperaturze ponad sto stopni? Otóż jest to wynik aktywności wulkanicznej we wspomnianych powyżej kominach hydrotermalnych, na dnie których woda styka się z lawą i ogrzana do temperatury nawet 400°C wypływa przez otwór komina.

Aktualnie "gorące znalezisko" jest badane w laboratorium. Wydaje się, że te należące do Archae bakterie wykorzystują żelazo Fe (III) jako akceptor elektronów w procesie oddychania. Końcowym produktem tej reakcji jest magnetyt.

Obaj Panowie swoje odkrycie opublikowali w magazynie Science gdzie uznali, że znajomość granicznej temperatury życia może pozwolić na określenie, kiedy i gdzie życie mogło powstać na młodej, gorącej ziemi.

Ciągle niewyjaśnione pozostaje pytanie, dzięki jakim mechanizmom i strukturom te białkowo-nukleinowe organizmy są w stanie przetrwać tak wysoką temperaturę?