ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Replikon

Odcinek DNA składający się z miejsca startu replikacji oraz przyległego DNA replikującego się razem z nim. Może zawierać miejsce kończące replikację. Genetyczna jednostka replikacji.

Replikon jest jednostką genetyczną zawierającą miejsce inicjacji replikacji (ori) i związane z nim elementy kontrolne.
W plazmidach replikon jest zwykle fragmentem DNA wielkości kilkuset p.z., zawierającym działające w trybie cis elementy kontrolne przyłączające czynniki regulujące replikację. Replikon jest czynnikiem regulującym ilość kopii plazmidu w organizmie. Replikon plazmidu jest najmniejszym fragmentem DNA zdolnym do autonomicznej replikacji i utrzymania normalnej liczby kopii
Znanych jest ok. 30 różnych replikonów plazmidowych. Niemal wszystkie plazmidy używane do klonowania molekularnego posiadają replikon wywodzący się z plazmidu pMB1 (colE1)
Replikon ten umożliwia utrzymanie w komórce bakterii 15-20 kopii plazmidu.

Niekompatybilność plazmidów

Dwa plazmidy posiadające ten sam replikon konkurują ze sobą w komórce o aparat replikacyjny i nie mogą przez dłuższy okres koegzystować w jednej komórce.
Plazmidy posiadające ten sam replikon są wybierane przez aparat replikacyjny przypadkowo, choć mniejsze plazmidy są faworyzowane (czas replikacji).