ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Rośliny transgeniczne Bt, insektycydy i wpływ na owady pożyteczne

Jednym z głównych zarzutów do upraw roślin transgenicznych jest ich niekorzystny wpływ na owady pożyteczne. Szczególnie dotyczy to roślin z wprowadzonym genem Bt. Najnowsze badania wykazują jednak, iż są one dużo mniej szkodliwe niż stosowanie chemicznych środków owadobójczych.

Badania przeprowadzili naukowcy z National Center for Ecological Analysis and Synthesis przy University of California w Santa Barbara. Pod uwagę wzięto kukurydzę i bawełnę z wprowadzonym genem Bt. Skrót ten pochodzi od nazwy glebowej bakterii Bacillus thuringiensis produkujących grupę, dużo ponad 100 białek Cry, toksycznych dla owadów, a nieszkodliwych dla ssaków.

Bakterie te od lat 30-tych okresu międzywojennego wykorzystuje się w biologicznych preparatach do zwalczania owadów. W Polsce na większą skalę stosowano między innymi w lasach przy zwalczaniu gradacji (masowych pojawów) gąsienic brudnicy mniszki, boreczników i innych motyli. Jako preparat biologiczny uważany jest za ekologiczną formę walki z szkodnikami. Jednym z ciekawszych zastosowań były próby konserwacji zabytków przed kornikami.

Gdy geny odpowiedzialne za produkcję jednego z białek Cry przeniesie się do rośliny, zaczyna ona sama produkować toksyny, stając się niejadalna dla szkodników. Problem w tym, iż trucizna jest niebezpieczna dla wszystkich owadów, również tych pożytecznych, np. biedronki, pszczoły.

Dla potrzeb pracy przebadano 42 pola na których wysiano rośliny transgeniczne, kukurydzę lub bawełnę. Praca polegała głównie na liczeniu owadów znajdujących się na polu, ale innych niż szkodniki. Dla porównania podobne liczenia zrobiona dla pól z tradycyjnymi uprawami opryskiwanymi insektycydami (środki owadobójcze) i bez oprysków.

Jak przypuszczano na polach z roślinami Bt jak i opryskiwanych środkami owadobójczymi było bardzo mało szkodników. Za to pozostałych owadów, nie zjadających roślin, znacznie więcej było na polach z Bt niż na opryskiwanych. Uprawy roślin transgenicznych z genami Bt nie wymagają oprysków insektycydami lub stosuje się je w znacznie mniejszej skali. Oczywiście najwięcej owadów pożytecznych było na polach z roślinami tradycyjnymi nie opryskiwanymi insektycydami. Ale i najwięcej było tam szkodników.

Przeprowadzone badania dotyczyły tylko jednego typu modyfikacji więc nie są w stanie wyjaśnić wszystkich przypadków oddziaływania roślin transgenicznych na owady. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości należałoby je przeprowadzić długofalowo i na większą skalę. Zwłaszcza, że pojawiają się doniesienia o silniejszym gromadzeniu się toksyn Bt w korzeniach i możliwości ich koncentracji w glebie.

Debata o szkodliwości roślin z genami Bt trwa od 1996 roku, kiedy to rozpoczęto ich pierwsze uprawy. Szczególnie głośno mówiono o ich niekorzystnym wpływie na motyle monarchy (zamieszkujące Amerykę Północną, znane z dalekich wędrówek i grupowych noclegowisk na okres zimy w Meksyku). Laboratoryjne testy wykazały, iż szkodliwy może być nawet sam pyłek z upraw transgenicznych. Roznoszony z wiatrem może dotrzeć na znaczne odległości, osiadając na liściach i kwiatach innych roślin. Zwierzęta nim karmione rosły mniejsze i miały kłopoty z rozmnażaniem. Jednak, tak duże koncentracje pyłku z jakim miały do czynienia w laboratorium w naturze raczej są nie spotykane.

Badania potwierdzające negatywny wpływ roślin transgenicznych zawsze były podważane przez ich zwolenników. Jak i odwrotnie, badania mówiące o małym wpływie roślin z genami Bt na inne organizmy, podważają przeciwnicy upraw roślin transgenicznych. Także i w tym przypadku pojawiają się zarzuty, iż badania przeprowadzono zbyt wybiórczo i w małej skali. Wszystko wskazuje, iż ostateczne rozstrzygnięcie nie nastąpi jeszcze zbyt prędko.

Źródła:
- nature.com, Transgenic crops relatively kind to insects, 2007.06.07,
- eurekalert.org, New study finds genetically engineered crops could play a role in sustainable agriculture, 2007.06.07

Komentarze

historyk | 2007-11-19 00:00:00
spoko,wiadomosci sa potrzbne!!

kasia | 2008-02-07 00:00:00
BEZNADZIEJNE I ZA DŁUGIE

nhy | 2008-03-02 10:09:44
co to jest

ania13 | 2008-03-08 17:04:11
nie to co chciałam :( !

RaDeK | 2008-03-13 20:45:49
hehe jestem z 6 klasy i robie zadanie45 ze strony 30 ale mi sie to nie zda choć dobrze że Ci sie chciało takie coś robić

MakaRon | 2008-03-25 14:16:14
Niestety ale praca nie rozwinięta jest pod względem biologiczno technicznym. Na podstawie zaobserwowań biologiczno przyrodniczych nie możemy napisać dobrego materiały o roślinach transgenicznych.

John | 2008-09-23 20:20:59
Nie ta praca,pozdro dla 1 TR ;p

ola | 2009-03-15 16:46:49
o ,ja tak samo jak RaDeK robię zadanie 30 ze str. 45 (Przyroda, wydawnictwo Nowa Era) i też mi trochę nie idzie :(