ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Różnice w genomie pozwolą na dopasowanie leków

Międzynarodowy zespół naukowców śledził miliony zmian w DNA milionów ochotników z całego świata w ramach projektu, którego celem było zmapowanie różnic w ludzkim genomie. Badacze twierdzą, że rozrastająca się baza danych, nazywana HapMap pozwoli wyszczególnić geny wpływające na występowanie określonych chorób oraz udoskonalić metody ich leczenia.

Dwie losowo wybrane osoby mają sekwencje DNA podobne do siebie w 99%. Pozostały 1% to różnice w sekwencji DNA odpowiadające za kolor oczu lub też podatność na zapadanie na różne choroby. Wiele z nich to tak zwane SNP (single nucleotide polymorhizm) czyli zmiany polegające na zamianie jednego nukleotydu. Ludzki genom ma około 10 bilionów nukleotydów i jest w nim około 10 tysięcy miejsc, gdzie SNP występują wyjątkowo często. Naukowcy mają nadzieję, że skatalogowanie tychże miejsc pojawiania się SNP oraz częstotliwości ich występowania wśród różnych populacji wpłynie korzystnie na możliwość dobierania leków w zależności od należności do konkretnego typu genetycznego. Jako, że miejsc występowania SNP jest bardzo wiele, HapMap ma na celu ich zebranie i uporządkowanie, tak aby ich analiza stała się znacznie prostsza.

Na początku tego roku naukowcy ogłosili przeanalizowanie tysiąca miejsc, w których pojawiały się SNP. Obecnie wiedza ta została poszerzona. Baza zawiera informacje uzyskane na podstawie analiz DNA ochotników z Nigerii, Japonii, Chin, USA oraz Europy. Do tej pory udało się ustalić położenie 9 tysięcy miejsc powszechnego występowania SNP.

Ponieważ sekwencjonowanie DNA pochłania sporo czasu naukowcy skupiają się na analizie 1 miliona SNP rozmieszczonych równomiernie w genomie. Grupa naukowców podjęła się ich skatalogowania częstotliwości ich występowania u różnych grup ludzi oraz zależności między nimi występujących. Innymi słowy chciano dowiedzieć się, czy występowanie jakiegoś SNP warunkuje pojawienie się innych. Okazuje się, że wykrycie każdego SNP spośród analizowanego miliona możliwe jest poprzez badanie podgrupy około 500 000 a to z kolei pozwoli na bardziej efektywne badania.

Baza danych HapMap już jest wykorzystywana w przypadku niektórych chorób, na przykład w badaniach nad rakiem okrężnicy. HapMap pokazuje również, że różnice między populacjami mogą być bardzo subtelne. Na przykład przy porównaniu DNA osobnika pochodzącego z Nigerii z DNA europejczyka okazało się, że różnica w sekwencji pojawiała się 11 razy przy milionie analizowanych miejsc. Nadal nie jest jednak wiadome, czy owe zmiany są do końca zależne od przynależności etnicznej. Nie jest więc jeszcze możliwe dobieranie leku na podstawie koloru skóry i konieczne są dalsze badania dotyczące występowania pojedynczych zmian nukleotydów, ich związku z przynależnością do danej grupy ludzi oraz wpływy SNP na występowanie chorób.

Źródło: Nature

Komentarze

IIIII | 2005-11-15 00:00:00
Czy coś w tym necie jest związanego z :
dlaczego afrykanie mają czarną skóre??