ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Rusza nowa Inicjatywa Technologiczna

Po sukcesie, który odniósł pierwszy projekt wsparcia rozwoju nowoczesnych i innowacyjnych technologii pod nazwą Inicjatywa Technologiczna, Ministerstwo Nauki planuje uruchomić kolejną pulę środków na wsparcie aplikacyjnych projektów. Pracownicy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, instytucji odpowiedzialnej za zarządzanie programem, podają, że prawdopodobnie zostanie on uruchomiony już w pierwszej połowie kwietnia 2009.

Uruchomienie programu będzie z pewnością szansą na start nowych inwestycji wdrożeniowych nawet w okresie panującego obecnie kryzysu gospodarczego.

W pro-science.eu trwają intensywne przygotowania do obsługi klientów zainteresowanych pomocą w bezpłatnym przygotowaniu wniosku. Mamy nadzieję, że dzięki uruchomionym środkom będzie można sfinansować przynajmniej część interesujących przedsięwzięć.

Analizując projekt odpowiedniego rozporządzenia na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że kryteria zostały nieco zaostrzone. Wyraźniejszy jest też podział projektów na fazę badawczą oraz wdrożeniową. Wydaje się, że w zamyśle Ministerstwa ma to ułatwić wykorzystanie środków na badania realizowane we współpracy z instytucjami naukowymi.

Największą innowację stanowi możliwość finansowania badań prowadzonych przez spółki typu spin-off, które mają dopiero powstać w oparciu o wyniki fazy badawczej. Jeśli projekt rozporządzenia wejdzie w życie w niezmienionej formie będzie stanowiło to wyraźną zachętę dla naukowców do szukania nowej ścieżki kariery w biznesie. Jeśli nie będzie wymagane formalne utworzenie spółki przed wystąpieniem o dofinansowanie znacznie obniżone zostanie również ryzyko wkraczania na ścieżkę biznesową.

pro-science.eu Copyright © PRO-SCIENCE.eu