ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Rynek szczepionek na świecie

Na świecie istnieje około 170 firm wytwarzających szczepionki, z których tylko niewiele znanych jest poza granicami własnego kraju. Firmy te pracują na zamówienie i pod kontrolą odpowiednich władz danego kraju, a także często dofinansowywane są z budżetu państwowego. Produkty tych wytwórców są rozprowadzane niemal wyłącznie we własnym kraju. Biorąc pod uwagę liczbę dawek, ilość szczepionek na rynkach regulowanych przez państwo jest w sumie większa niż ilość produkowana przez wytwórców komercyjnych.

Zdarza się, że ta sama instytucja jest jednocześnie producentem i organem administracyjnym dopuszczającym oraz kontrolującym szczepionkę, lub jedynym dostawcą w kraju i dysponuje dzięki temu niejako nadzorowanym przez siebie monopolem. Instytucje te utworzono w początkowym okresie produkcji szczepionek, aby pokryć krajowe zapotrzebowanie na szczepionki.

Na rynki szczepionkowe w poszczególnych państwach istotny wpływ mają organizacje międzynarodowe. Ponad 60% wszystkich sprzedanych szczepionek stosuje się w ramach akcji szczepień w krajach rozwijających się. Szczepionki są nabywane na zlecenie takich organizacji jak UNICEF, WHO czy PAHO i są sprzedawane po wyjątkowo niskich cenach, które najczęściej w niewielkim stopniu przekraczają koszty produkcji. Ta część rynku nazywana jest rynkiem darów i wielkie koncerny farmaceutyczne niechętnie dostosowują się do warunków nabywcy (szczególnie dotyczy to firm osadzonych na rynku amerykańskim). Dwie trzecie wszystkich szczepionek, które zużywał UNICEF, największy nabywca szczepionek na świecie, dostarczane było przez producentów zachodnioeuropejskich, jedna trzecia pochodziła z Europy Wschodniej, Japonii i Kanady.

Rynek komercyjny obejmuje zaledwie ok. 14% ilości sprzedawanych szczepionek, ale aż 75-80% ich wartości. Prawie 80 % komercyjnego rynku skoncentrowana jest zaledwie w pięciu krajach - USA (35-40%), Niemcy (15%), Francja (10%), Wielka Brytania i Włochy po 8%. Pięciu głównych producentów - Sanofi Pasteur, GlaxoSmithKline, Merck&Co, Novartis Vaccines, Wyeth-Lederle Vaccines - zajmuje, biorąc pod uwagę obroty, ok 70% komercyjnego rynku szczepionek, przy czym większa część tych obrotów obejmuje kilka nowszych szczepionek (wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, Haemophilus influenzae typu B oraz nowe szczepionki złożone - tzw. skojarzone). Nowe szczepionki są obecnie opracowywane prawie wyłącznie przez producentów komercyjnych lub nabywane są przez nich prawa patentowe od placówek badawczych, zmniejszając tym samym ich wkład finansowy w opracowanie ostatecznego produktu.

pro-science.eu Copyright © PRO-SCIENCE.eu

Komentarze

mikroos | 2009-02-15 02:29:49
Jeśli można, mam małą uwagę ;) Wbrew temu, co napisano w pierwszym akapicie, każdy rynek świata jest regulowany przez państwo. Niby wiadomo, o co chodziło autorowi, ale ten mały zgrzyt można by skorygować :)

Pozdrawiam!