ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Śródskórna drukarka farmakologiczna

Plaster HPSpecjaliści z HP Labs, firmy zajmującej się dostarczaniem rozwiązań dla branży komputerowej, opracowali plaster ‘inteligentnie’ dawkujący leki. Producenci dodają, że ich produkt oparty na technologii podobnej do tej wykorzystywanej w drukarkach komputerowych, będzie skuteczną, wygodną i co najważniejsze bezbolesną alternatywą dla igły i strzykawki.

Irlandzka firma Crospon opracowująca urządzenia medyczne otrzymała od HP licencję na korzystanie z własności intelektualnej w zamian za tantiemy. Jej zadaniem jest komercjalizacja plastra, udostępnienia go innym firmom farmaceutycznym do różnych zastosowań terapeutycznych.

Skóra człowieka składa się z kilku warstw. W jej skład wchodzą: naskórek z warstwą rogową naskórka, skóra właściwa i tkanka podskórna. W skórze właściwej, w warstwie o od 1 do 3 mm grubości, znajdują się naczynia krwionośne i zakończenia receptorów nerwowych, często podrażniane podczas konwencjonalnych zastrzyków i powodujących ból. Prototyp nowoopracowanego plastra będzie sięgał do rogowej warstwy naskórka, znajdującej się nad skóra właściwą. W warstwie rogowej naskórka nie ma zakończeń nerwów, więc aplikacja leku nie będzie powodować bólu, a jeśli już go spowoduje będzie on nieporównywalnie mniejszy, niż w przypadku stosowania igły i strzykawki. Zaletą śródskórnego podawania leków jest fakt występowania pod nią warstwy hydrofilnej, pomagającej wchłaniać się silnie lipofilnym związkom.

Plaster HP w skórze
Źródło: BBC News

Plaster zajmuje powierzchnię około 1 cala kwadratowego, posiada 400 zbiorniczków na leki z których każdy zajmuje niecały milimetr sześcienny, połączone są z 1400 mikroigiełkami o 150 μm długości. Mikroigły pozwalają na aplikacje leku bezpośrednio do krwiobiegu, co pozwala stosować niższe i dokładniejsze dawki. Janice Nickel, szef specjalistów z HP Labs wyjaśnia, że nowy sposób aplikacji leków w niczym nie będzie odbiegał od sposobu działania drukarki. Tak jak w drukarce znajdują się zbiorniki z tuszem tak i w plastrze są zbiorniki zawierające lek. W drukarce znajduje się rezystor dostarczający ciepła i wprawiający tusz w ruch, natomiast źródłem energii dla plastra jest bateria, która we współpracy z mikrochipem, będzie kontrolować pory i dawki leków.

Mikrochip monitorujący stan pacjenta, wywoła dostarczenie insuliny u cukrzyków, złagodzi atak astmy u dziecka, oraz poda lek w dokładnej dawce, jaka będzie potrzeba. Zrobi to o określonej porze, której człowiek nie zawsze przestrzega, a która jest istotna np. u chorych na HIV. Plaster będzie wyposażony w dostęp do historii dawkowania leków i system zabezpieczający pacjenta przed śmiertelnymi interakcjami między lekami.

Wyzwaniem jest zawarcie różnych leków w 400 dostępnych zbiornikach i wywoływanie dostarczenia określonej substancji wtedy, gdy jest ona potrzebna. Gdyby się to udało można by mówić nie tyle o plastrze z lekami, co o prawdziwym kombajnie farmaceutycznym na kilku milimetrach kwadratowych. Nowe farmakologiczne rozwiązanie jest dobrym kandydatem do zaadoptowania go dla celów armii. Urządzenie mogłoby służyć do wykrywania broni chemicznej, biologicznej i dostarczania leku po wykryciu patogenu w organizmie.

Na tak rewolucyjne rozwiązanie w aplikacji leków przyjdzie nam jeszcze poczekać. Wyniki badań nad plastrem dają pozytywne efekty, tylko z substancjami o małych rozmiarach cząsteczek i z łatwością przenikającymi warstwę rogową naskórka, takimi jak nikotyna, czy syntetyczny lek przeciwbólowy – fentanyl.
Rozwiązanie firmy HP dają nadzieję na to, że lek już dostępny, zwiększy swoje działanie, gdy będzie podany o ściśle określonej porze i w ściśle określonej dawce lub wtedy, gdy będzie on po prostu potrzebny.

Źródło:
- BBC News: Patch promises painless injection, 19 Sep. 2007,
- technologyreview.com: Painless Drug Injections, 11 Sep. 2007,
- HP.com Innowacja i nauka: Informacja prasowa PLpl16102007, 16 Sep. 2007

Komentarze

:D | 2008-05-21 19:02:07
ale super :D