ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Stanowisko PFB i KB przy Prezydium PAN

Stanowisko Polskiej Federacji Biotechnologii i Komitetu Biotechnologii przy Prezydium PAN w związku z planowaną debatą rządową na temat rozwoju biotechnologii, a zwłaszcza produkcji opartej na wykorzystaniu genetycznie zmodyfikowanych organizmów.

---

Polska Federacja Biotechnologii
Komitet Biotechnologii PAN

16 czerwiec 2005 r.


Pan Minister
Zbigniew Witkowski

Członkowie Polskiej Federacji Biotechnologii i Komitetu Biotechnologii przy Prezydium PAN bardzo starannie obserwują i z dużą troską śledzą dyskusje dotyczące rozwoju biotechnologii, a zwłaszcza produkcji opartej na wykorzystaniu genetycznie zmodyfikowanych organizmów (GMO), przebiegające w ramach Polskiego Rządu, Komisji Europejskiej, jak i szerokich kręgów polskiego społeczeństwa. Swe stanowisko przedstawialiśmy już wcześniej (zawarte jest w załączonych deklaracjach).

W związku ze zbliżającym się terminem obrad naszego Rządu jak i Komisji Europejskiej, dotyczących tych zagadnień, pragniemy z całym naciskiem podkreślić, że harmonijny rozwój biotechnologii leży w żywotnym interesie naszego kraju. Produkcja transgenicznych roślin nie jest związana z zagrożeniem dla środowiska czy też zdrowia. W naszej ocenie agrobiotechnologia stwarza podstawę surowcową dla rozwoju biotechnologii przemysłowej i medycznej. Konieczne jest równoprawne traktowanie różnych działów gospodarki rolnej. Ograniczanie utrudnieniami administracyjnymi rozwoju gospodarki rolnej i wsi polskiej spowoduje w perspektywie dalszy wzrost importu (np. pasz, czy też surowców dla przetwórstwa rolno-spożywczego, w tym produkcji biopaliw i bioplastików). W naszym najbardziej żywotnym interesie leży zrównoważony, „zielony” rozwój polskiej wsi i polskiej biotechnologii.

W ramach i zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej niezbędne jest wsparcie dla krajowego rolnictwa opartego na nowoczesnych, innowacyjnych technologiach zgodnych z tymi samymi zasadami.

prof. Stanisław Bielecki
Przewodniczący Komitetu Biotechnologii przy Prezydium PAN

prof. Tomasz Twardowski
Prezes Polskiej Federacji Biotechnologii

Źródło: Polska Federacja Biotechnologii

Komentarze

Dianku | 2005-07-01 00:00:00
Zdecydowanie sie zgadzam :) mam tylko pytanie kiegy odbeda sie posiedzienia Rzadu i Komisji Europejskiej dotyczace tego zagadnienia?? Jakie problemy beda nie nich poruszane??

DMA | 2005-12-18 00:00:00
elo elo powinniscie dac na stronke wiecej zdjec dajmy na to genow transgenicznych dajcie ok ? pozdrawiam