ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Transgeniczna kukurydza na niedobór żelaza

transgeniczna kukurydzaStworzona została genetycznie modyfikowana kukurydza, która może się stać wydajnym źródłem żelaza. Niedobór tego mikroelementu jest poważnym problemem żywieniowym w krajach rozwijających się. Dieta uboga w żelazo, dotykająca prawie dwóch miliardów ludzi, jest przyczyną anemii u dzieci, chronicznego znużenia u dorosłych. Wyniki doświadczenia zostały opublikowane w grudniowym Plant Molecular Biology.

Atom żelaza znajduje się w centrach aktywnych wielu ważnych enzymów: hemoglobiny, mioglobiny, katalazy, peroksydazy i cytochromów.

Naukowcy pod kierownictwem Evy Stoger z Aachen University w Niemczech zmodyfikowali kukurydzę poprzez wprowadzenie do jej genomu dodatkowego genu z soi i grzyba Aspergillus. Oba geny, działając wspólnie, odpowiedzialne są za wydajniejsze pobieranie żelaza z gleby oraz udostępnianie go w formie łatwo przyswajalnej dla ludzi.

Gen soi produkuje białko - ferrytynę, która wiąże się z żelazem pomagając w pobieraniu go z gleby przez roślinę - fakt ten był znany już wcześniej. Jednak trudności w przyswajaniu żelaza z nasion kukurydzy związane są z obecnością w niej kwasu fitynowego (który dla zarodka jest naturalną rezerwą fosforu) . Problem ten rozwiązano dzięki drugiemu genowi, z grzyba Aspergillus, odpowiedzialnego za produkcję fytazy, enzymu rozkładającego kwas fitynowy, co niwelowało jego negatywny wpływ, dzięki czemu żelazo stawało się dostępne dla organizmu człowieka.

Badania in-vitro wskazały, że komórki ludzkiego jelita wchłonęły trzy razy więcej żelaza z kukurydzy modyfikowanej genetycznie, niż od odmiany niemodyfikowanej. Samo przyjmowanie żelaza jest procesem skomplikowany, zależnym od innych substancji odżywczych. Np. obecność w posiłku kwasu askorbinowego (witaminy C) wpływa na lepsze pobieranie żelaza.

Innym przykładem wykorzystania biotechnologii w walce z niedoborami substancji odżywczych, było stworzenie dobrze już znanego *złotego ryżu*. Ryż ten, dzięki wprowadzeniu genu z żonkila odpowiedzialnego za produkcję prekursorów witaminy A, miał rozwiązać problem niedoboru tej witaminy u azjatyckich dzieci. Swoją nazwę - Golden rice - zawdzięcza złocistemu koloru ziaren.

Źródło: SciDev.net / Plant Molecular Biology 59, 869 (2005)

Komentarze

ia007@interia.pl | 2006-02-15 00:00:00
Kukurydza MON863 produkcji fmy MONSANTO
podawana szczurom spowodowała poważne uszkodzenia ich organów wewnetrznych i układu krwiotwórczego, co zostało ujawnione przez Greenpeace i organa sądownicze w NIEMCZECH , poprzez podanie do publicznej wiadomości , utajnionego uprzednio ok.1000stronicowego raportu z badań sporządzony przez tenże Monsanto
KTO PROPAGUJE TEN PRODUKT JAKO ZDATNY DO SPOŻYCIA DLA LUDZI JEST ZBRODNIARZEM

skolman_mws | 2011-09-23 18:45:09
Do niedawna uważano, że kwas fitowy może utrudniać przyswajanie minerałów z pożywienia. Badanie na dużej populacji ludzi dowiodło jednak, że wysokie spożycie pokarmów zawierających kwas fitowy chroni przed osteoporozą[1].

1. AA. López-González, F. Grases, P. Roca, B. Mari i inni. Phytate (myo-inositol hexaphosphate) and risk factors for osteoporosis. „J Med Food”. 11 (4), s. 747-752, 2008. doi:10.1089/jmf.2008.0087. | PMID 19053869.