ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Tyranozaur był bliżej spokrewniony z kurą niż aligatorem

Od dawna przypuszczano, że dinozaury są blisko spokrewnione z ptakami. Dotychczas zawsze były to przypuszczenia, oparte jedynie na porównaniu budowy. Tym razem potwierdzono je dodatkowa analiza budowy białek, a dokładnie kolagenu.

Do tej pory znaleziono około 40 szkieletów tyranozaura (Tyrannosaurus rex), wszystkie z przed 68-65 milionów lat. Na ślady białka natrafiono podczas wydobywania kości gada w wschodniej Montanie. Wiek znaleziska oceniono na 68 milionów lat. Jedna z kości nie mieściła się w helikopterze, więc ją przepołowiono. Okazało się, że w środku znajdują się struktury przypominające tkanki miękkie. Ponieważ kość została rozłamana po wydobyciu nie mogły być to zanieczyszczenia, a pozostałości oryginalnych tkanek tyranozaura. Pobrane na miejscu próby przetransportowano do laboratorium gdzie poddano je wypłukaniu z związków mineralnych. W ten sposób pozyskano drobne elastyczne fragmenty.

W pierwszym chwili naukowcy mieli nadzieję, znalezienia w nich pozostałości DNA dinozaura. Dokładniejsze badania wykazał, że zawierają one fragmenty białka – kolagenu. Według wcześniejszych badań budowy aminokwasowej, najbardziej podobne jest ono do białek traszek i żab w 51 % i ptaków w 50%, natomiast nie znaleziono podobieństw do kolagenu krokodyla.

Tym razem zespół Chrisa Organa z Harvardu wspólnie z ludźmi z Muzeum Zoologii Porównawczej w Cambrigde porównał uzyskane białko tyranozaura z bazami danych i analizami tego białka dla 21 innych kręgowców: kury, żaby, traszki, pstrąga, rybki danio , płaszczki, szczura, myszy, szympansa, rezusa, człowieka, oposa, iguany, psa, słonia, strusia, aligatora, kretojeża. Porównania dokonano sprawdzając drobne fragmenty białka tyranozaura, 6 peptydów, składające się z 89 aminokwasów.

Kolagen jest bardzo konserwatywny – mało zmieniające się w procesach ewolucji. Jest to właściwość ułatwiająca określenie pochodzenia różnych grup zwierząt. Wykorzystuje się do tego niewielkie różnice w budowie i ich kolejność pojawiania się u kolejnych gatunków.

Charakterystyczną cechą kolagenu jest duża zawartość najmniejszego aminokwasu glicyny, do tego wszystkie aminokwasy są ułożone bardzo regularnie. Skutkiem tego jest skręcanie się całej struktury białka. Łącząc się w potrójne nici tworzy ściśle upakowaną helisę. Struktura taka cechuje się dużą trwałości i wytrzymałością. Chociaż i tak nikt nie podejrzewał, że może przetrwać aż 68 milionów lat. Dało to niebywałą szansę próbę umieszczenia dinozaurów na drzewie filogenetycznym (pochodzenia) kręgowców.

Potwierdziły one wcześniejsze przypuszczenia o największym podobieństwie tyranozaura do ptaków, w tym przypadku kury. Podobieństwo do kury i strusia było wyraźniejsze niż do aligatora i jaszczurki – iguany.

Już wielokrotnie ukazywały się prace pokazujące podobieństwo budowy dinozaurów i ptaków (nie tylko kości ale i okrywy z piór) teraz dołączyły do tego dowody z analizy białek. Patrząc więc na niewinnego wróbelka pamiętajmy, że jego bliskim krewnym był Tyrannosaurus rex.

Jednocześnie podobne prace przeprowadzono porównując białka mastodonta (wymarłego krewnego słonia) z współczesnymi słoniami. W tym przypadku obyło się bez sensacji, wykazując duże podobieństwo filogenetyczne obu gatunków zwierząt.

Źródło:
- eurekalert.org, 24.04.2008r., Molecular analysis confirms T. rex*s evolutionary link to birds,
- sciencedaily.com, 25.04.2008r., Molecular Analysis Confirms Tyrannosaurus Rex*s Evolutionary Link To Birds.

Komentarze

el commendante | 2008-05-27 15:31:14
a na co to komu potrzebne?

Puta | 2008-06-21 13:32:52
bardzo ciekawe:)