ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

W piątek ruszają Ogólnopolskie Warsztaty DNA - Encyklopedia Życia

DNA – Encyklopedia ŻyciaJuż w najbliższy piątek, 3 kwietnia 2008, rozpoczynają się Warsztaty DNA - Encyklopedia Życia. Jednocześnie w pięciu miastach - w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie i Poznaniu - będzie można zapoznać się zarówno z historią biotechnologii, jak i z jej najnowszymi osiągnięciami i wciąż prowadzonymi w tej dziedzinie badaniami.

Przez 3 dni trwania imprezy odbędą się otwarte wykłady specjalistów w dziedzinie genetyki, biomedycyny i biologii molekularnej oraz pokazy eksperymentów i doświadczeń prowadzonych w laboratoriach biotechnologicznych.

W Warszawie Warsztaty otwarte zostaną 3 kwietnia o godzinie 17 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wykładem inauguracyjnym prof. Magdaleny Fikus "Od biotechnologii do biologii syntetycznej". Następnie przez cały weekend będzie można w laboratoriach SGGW wziąć udział w licznych demonstracjach i samodzielnie przeprowadzić rozmaite doświadczenia, a także wysłuchać 10 wykładów poświęconych różnym kierunkom badań biotechnologicznych i ich codziennym zastosowaniom.

We Wrocławiu Warsztaty będą trwały jeden dzień - 4 kwietnia - i na ten czas na Wrocławskim Rynku powstanie "Miasteczko biotechnologiczne" ze stanowiskami prezentującymi różne aspekty biotechnologii, a w Audytorium Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego będzie można wysłuchać cyklu 7 wykładów. Organizatorzy przygotowali również pokaz "Biotechnolodzy tańczą".

W Gdańsku natomiast, również w sobotę 4 kwietnia, na Politechnice Gdańskiej i Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG-AMG młodzi biotechnolodzy będą oprowadzać uczestników Warsztatów po laboratoriach, zaprezentują ciekawe filmy i animacje związane z badaniami ciała człowieka oraz opowiedzą o prowadzonych na tych uczelniach badaniach.

Równie ciekawie zapowiadają się Warsztaty „DNA – Encyklopedia Życia” w Lublinie. Na piątek i sobotę 3-4 kwietnia cztery lubelskie uczelnie (Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny) przygotowały program, który zaspokoi ciekawość nie tylko osób interesujących się tematem, ale przede wszystkim w przystępny i jasny sposób przybliży zagadnienia biotechnologii tym, którzy zetkną się z tą dziedziną po raz pierwszy. W programie: szereg wykładów poświęconych najciekawszym zastosowaniom biotechnologii, pokazy metod badawczych, jakimi posługuje się współczesna nauka, eksperymenty z aktywnym udziałem uczestników oraz debata na temat zapłodnienia in vitro.

W Poznaniu z kolei, 3 kwietnia w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, będzie można odwiedzić liczne stanowiska, pokazujące między innymi rośliny z probówki, zasadę zapłodnienia in vitro oraz techniki laboratoryjne stosowane w badaniach biotechnologicznych, a w sobotę 4 kwietnia uczestnicy Warsztatów będą mogli zwiedzić Wielkopolskie Centrum Onkologii.

Szczegółowy program w każdym mieście można znaleźć na stronie internetowej Warsztatów Warsztaty DNA - Encyklopedia Życia. Wstęp na wszystkie części imprezy jest bezpłatny.

---
Serwis BioTechnolog.pl sprawuje patronat medialny nad Warsztatami Naukowymi DNA - Encyklopedia Życia 2009.

Komentarze

PAweł | 2009-04-01 10:48:59
jak sie zapisać na te wykłady ???